Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Okręt desantowy Malezji

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 08 listopada 2016

Indonezyjskie PT Pal może otrzymać zlecenie na budowę nowego okrętu desantowego dla Malezji.

PT Pal Indonesia powoli wyrasta na lidera w projektowaniu, budowie i dostawie specjalistycznych okrętów dla marynarek wojennych państw regionu / Zdjęcie: MO Filipin

Indonezyjska stocznia PT Pal i malezyjska Boustead Naval Shipyard (BNS) podpisały porozumienie wstępne (MoU) o współpracy przy projektowaniu i budowie nowego okrętu desantowego dla Tentera Laut DiRaja Malaysia (TLDM, marynarki wojennej Malezji). Jeżeli umowa wejdzie w życie, a stanie się tak, gdy malezyjskie władze zlecą dostawę desantowca BNS, stocznia z Surabaya na wyspie Jawa będzie odpowiedzialna za konstrukcję jednostki i przeprowadzenie testów morskich. Partner z Malezji ma z kolei dostarczyć wybrane elementy wyposażenia pokładowego oraz pomóc w przekazaniu okrętu użytkownikowi i przeszkoleniu załogi.

Obecnie nie wiadomo, jakie będą parametry techniczne nowego malezyjskiego okrętu. W dowództwie TLDM wciąż trwają bowiem prace koncepcyjne, mające określić podstawowe wymogi dotyczące rozmiarów, wyporności i osiągów eksploatacyjnych jednostki. Wiadomo, że jednym z podstawowych warunków stawianych oferentom jest przystosowanie desantowca do przewozu 4 śmigłowców, z których 2 stacjonowałyby na pokładzie lotniczym, a pozostałe w hangarze.

Indonezyjsko-malezyjska oferta zostanie oparta na ogólnym projekcie przygotowanym przez PT Pal. Propozycja zakłada budowę jednostki mającej 150 m długości i 24 m szerokości, która rozwija 18 w. Prędkość marszowa wynosi 15 w, a autonomiczność obliczana jest na 30 dni. W oparciu o ten sam projekt zbudowano 2 okręty desantowe typu Tarlac (na zdjęciu), zamówione przez marynarkę wojenną Filipin (Wodowanie SSV 2, 2016-09-27). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.