Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Osiemdziesiąt Mi-17W-5 dla Indii

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 08 grudnia 2008

W czasie zakończonej wczoraj wizyty prezydenta Rosji Dymitra Miedwiedjewa w Indiach, podpisano m.in. umowę o dostawie 80 uzbrojonych śmigłowców Mi-17W-5, które zastąpią wiekowe Mi-8.

Mi-17W-5 odnoszą ostatnio spore sukcesy eksportowe, Trafiły m.in. do Wenezueli (na zdjęciu). Mimo, że Indie w przeszłości kupiły już 400 śmigłowców rodziny Mi-8, kontrakt nie był łatwy do zawarcia. Negocjacje w tej sprawie trwały od marca 2007 i były bliskie zerwania. Powodem była zbyt niska cena, oferowana przez Indie

Wizyta prezydenta Miedwiedjewa służyła zintensyfikowaniu współpracy gospodarczo-wojskowej między obu państwami. W jej trakcie podpisano m.in. porozumienie o budowie i modernizacji kilku reaktorów nuklearnych. Nieco wcześniej strona indyjska zdecydowała się ostatecznie na wypożyczenie atomowego okrętu podwodnego (Indie nadal zainteresowane Nerpą, 2008-12-02) oraz dokończenie realizacji kontraktu na dostawę lotniskowca (Indie dopłacą do Gorszkowa 2,2 mld USD, 2008-12-05).

Konkretnym wynikiem wizyty rosyjskiego przywódcy jest również podpisana już 5 grudnia umowa, dotycząca zakupu 80 uzbrojonych śmigłowców Mi-17W-5. Zastąpią one 50 Mi-8, które służą już ponad 35 lat. Dostawy nowych maszyn zostaną zrealizowane między 2010 a 2014.

Część indyjskich mediów określa wartość umowy na 24 mld rupii, czyli ok. 480 mln USD. Inne źródła twierdzą jednak, że kontrakt będzie kosztował podatników ok. 1,2 mld USD. Ta druga kwota jest bardziej prawdopodobna. Za nowe Mi-17 w wersji cywilnej, rosyjskie przedsiębiorstwa przewozowe płacą ponad 5 mln USD (w styczniu 2008 Utair kupił 40 za ponad 200 mln USD). W przypadku maszyn uzbrojonych, z dedykowaną awioniką, pakietem części zamiennych oraz usług szkoleniowych, cena ta musi być zdecydowanie wyższa. Według wcześniejszych doniesień, Rosjanie już kilka miesięcy temu zażądali za nie ok. 1 mld USD (80 Mi-17W-5 dla Indii, 2008-09-30).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.