Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Amerykanie przybywają do Europy

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 04 stycznia 2017

Pod koniec tygodnia do Europy przybędą żołnierze 3rd ABCT US Army.

Sprzęt 3rd ABCT przygotowany do wyprawy za Atlantyk / Zdjęcie: Departament Obrony USA

W dn. 6-9 stycznia do niemieckiego Bremerhaven zawiną statki przewożące sprzęt 3rd Armored Brigade Combat Team (Pancernego Brygadowego Zespołu Bojowego) 4. Dywizji Piechoty US Army z Fort Carson w Kolorado. Będzie to pierwsza rotacja sił zbrojnych USA, przebywająca w Europie w ramach operacji Atlantic Resolve.

Następnie sprzęt zostanie przerzucony środkami transportu szynowego i kołowego na poligony w Drawsku Pomorskim i Żaganiu. Stamtąd w lutym Amerykanie wyruszą do docelowych lokalizacji na terenie Bułgarii, Polski i Rumunii. Całością działań kierować będzie dowództwo 4. DP, stacjonujące w Baumholder w Niemczech. W skład 3rd ABCT wchodzi 3500 oficerów i żołnierzy. Wyposażenie zespołu stanowi 87 czołgów podstawowych M1 Abrams, 18 samobieżnych haubic Paladin M109, 144 bojowe wozy piechoty Bradley i 419 pojazdów HMMWV różnych wersji.

Dowództwo 3rd ABCT wraz z batalionami inżynieryjnym i wsparcia, a także 3. baon 29. pułku artylerii i 4. szwadron 10. pułku kawalerii pozostaną w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu. 1. baon 68. pułku pancernego uda się na teren jednego z państw bałtyckich i będzie brał udział w ćwiczeniach. 1. baon 8. pułku piechoty stacjonować będzie na terenie Bułgarii i Rumunii, a 1. baon 66. pułku pancernego rozlokowany zostanie w Grafenwöhr w Niemczech w celu prowadzenia szkolenia i obsługi technicznej. Po 9 miesiącach zastąpią je jednostki ze składu innego brygadowego zespołu bojowego.  

Oprócz tego w lutym na Stary Kontynent przybędzie także 10. brygada lotnictwa US Army z Fort Drum, w stanie Nowy Jork. W jej skład wejdzie 1800 oficerów i żołnierzy oraz ok. 10 śmigłowców transportowych CH-47 Chinook i 50 wielozadaniowych H-60 Blackhawk. Wraz z nią do Europy trafi też batalion lotnictwa z Fort Bliss, liczący ok. 400 ludzi, wyposażony w 24 śmigłowce uderzeniowe AH-64 Apache. Dowództwo baonu lotnictwa stacjonować będzie w niemieckim Illesheim. Poszczególne zespoły zadaniowe będą wysyłane na teren Litwy, Polski i Rumunii.  

W kwietniu 2. szwadron 2. pułku kawalerii US Army zostanie przebazowany z Vilseck w Niemczech do Orzysza, wraz z jednostkami brytyjskimi i rumuńskimi.

Dodatkowo na terenie poligonu Nowo Seło w Bułgarii i bazy lotniczej Mihail Kogălniceanu w Rumunii kontynuowana będzie działalność polepszające ich zdolności szkoleniowe i dowodzenia. W celu zapewnienia odpowiedniego wsparcia logistycznego w holenderskim Eygelshoven, belgijskim Zutendaal i niemieckich Miesau i Dülmen zlokalizowane zostaną składy amunicji, sprzętu i materiałów pędnych. Prowadzone są też dyskusje na temat utworzenia podobnej placówki w Polsce.

Ćwiczenia rotacyjne Atlantic Resolve są następnym etapem ciągłej obecności w Polsce, do której zobowiązali się sojusznicy z NATO. Jej celem jest zapewnienie sojuszników o gwarancji bezpieczeństwa oraz przyjęcie strategicznej i wojskowej postawy Sojuszu w obliczu zagrożeń dla bezpieczeństwa w regionie (Amerykański desant na Pustynię Błędowską, 2016-09-14).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.