Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rosjanie proponują atomowe OP

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 16 grudnia 2008

Michaił Dmitriew, dyrektor Federalnej Służby Współpracy Wojskowo-Technicznej, poinformował, że Moskwa zaproponowała Indiom wypożyczenie kilku atomowych okrętów podwodnych proj. 971 Szczuka-B.


Rosyjskie Szczuki-B nie są strategicznymi OP. Z wyrzutni torpedowych mogą jednak odpalać pociski z głowicami atomowymi o zasięgu ok. 3 tys. km. Okręty dla Indii zostaną prawdopodobnie wyposażone w pociski 3M-54 Klub o zasięgu 300 km, co nie łamie umów o ograniczeniu handlu bronią, podpisanych przez Moskwę / Zdjęcie: Departament Obrony USA

Dmitriew, odpowiedzialny za nadzór nad handlem bronią, powiedział, że jest to odpowiedź na zainteresowanie strony indyjskiej.

New Dheli prowadzi bardzo ambitny plan wzmocnienia swoich sił podwodnych, co jest odpowiedzią na podobne projekty Pakistanu i Chin. Obecnie marynarka wojenna tego kraju wykorzystuje 16 konwencjonalnych jednostek, w tym 10 typu Sindhughosh - czyli rosyjskich okrętów proj. 877 (Kilo w kodzie NATO) - 4 typu Shishumar (niemieckie, Typ 209) i dwa przestrzałe Foxtroty (jednostki proj. 641).

Indie zamierzają wymienić je - poczynając od Foxtrotów i okrętów niemieckich - na 24 nowoczesne jednostki, z siłowniami niezależnymi od powietrza atmosferycznego. Wszystkie mają powstać w rodzimych stoczniach, z rosnącym udziałem miejscowych podzespołów.

Już w 2005 Indie podpisały z Francją umowę na dostawę 6 jednostek dieslowskich typu Scorpène. Od kilku miesięcy rozpoczęto oficjalne starania o pozyskanie kolejnych okrętów. Oprócz Scorpène w grę wchodzą teoretycznie niemieckie U-214 i rosyjskie Amury (zobacz: Rusza proces zakupu OP Indii).

Oprócz klasycznych okrętów podwodnych, New Dehli zamierza pozyskać również nuklearne okręty podwodne, które staną się jednym z elementów triady atomowej. Obecnie trwają prace nad budową 6 rodzimych jednostek tego typu. Według dostępnych informacji pierwsza z nich powinna być zwodowana w przyszłym roku i przyjęta do służby rok później.

Równolegle trwają jednak zabiegi o pozyskanie atomowych OP w Rosji. W 2004 podpisano umowę o sfinansowaniu dokończenia budowy 2 okrętów proj. 971 Szczuka-B. W 2007 miał rozpocząć się okres 10-letniego wypożyczenia pierwszej jednostki tego typu, K-152 Nerpa. Prace nad nią znacznie się jednak przedłużyły, a opóźnienie zostało pogłębione tragicznym, listopadowym wypadkiem (zobacz: Oskarżenie w sprawie Nerpy). Według ostatnich doniesień, Nerpa zostanie przekazana Indiom we wrześniu przyszłego roku i nazwana INS Chakra.

Ujawnienie prowadzenia negocjacji, w sprawie wypożyczenia nie 2, a kilku OP proj. 971, świadczy o poważnych problemach z budową indyjskich, atomowych okrętów podwodnych. Na razie jednak nie wiadomo, czy oferta dotyczy nowych jednostek (Rosjanie przerwali kilka lat temu budowę jeszcze 2 okrętów, ukompletowanych w 10-25%), czy wycofanych do rezerwy, a przechodzących obecnie remont (2 okręty) lub któreś z 9 jednostek pozostających w aktywnej służbie.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.