Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

320 mln na części do Rosomaka

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 23 czerwca 2015

4. Regionalna Baza Logistyczna podpisała z konsorcjum PGZ i Rosomak ramową 4-letnią umowę na dostawę części zamiennych do celownika Kollsman DNRS-288 i armaty ATK Mk 44 Mod 1.

Choć 4. RBLog nie udało się podpisać umowy na dostawę części zamiennych do wieży Oto Melara Hitfist-30P kołowego bojowego wozu piechoty Rosomak M1/M1M, to jednak podpisała dwa wieloletnie kontrakty warte łącznie 320 mln zł na części do armat ATK Mk 44 Mod 1 oraz systemów celowniczych / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Składające się z trzech zadań postępowanie na dostawę przez cztery lata (2015-2018) części zapasowych do systemu wieżowego kołowego bojowego wozu piechoty Rosomak M1/M1M zostało ogłoszone w lutym 2015. Przetarg ograniczony składał się z trzech części i obejmował: dostarczenie części zamiennych do wieży Oto Melara Hitfist-30P, celownika Kollsman DNRS-288 (nie Kolssman, jak to błędnie zapisano we wszystkich dokumentach przetargowych) oraz 30-mm armaty napędowej ATK Mk 44 Mod 1 Bushmaster II.

Do postępowania przystąpiło tylko jedno konsorcjum, składające się z Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) oraz spółki akcyjnej Rosmak. Jedynym kryterium wyboru było spełnienie specyfikacji istotnych warunków zamówienia i najniższa cena. Zamawiający unieważnił pierwszą część postępowania, gdyż w przetargu nie złożono żadnej oferty niepodlegającej odrzuceniu (Hitfist-30P z Siemianowic, 2014-07-09; Ponad 20 mln zł na części do Hitfist-30P, 2014-02-11; HitFist pod górkę, 2007-09-24).

Używany w kbwp Rosomak M1/M1M celownik Kollsman DNRS-288 składa się z: głowicy peryskopu, peryskopu ELIP o powiększeniu 12x z wbudowanym dalmierzem laserowym wykorzystujący laser erbowy, kamery termowizyjnej SELEX ES TILDE FC (pierwotnie urządzenie było produkowane przez Galileo Avionica, od 2008 połączone z SELEX S&AS, od 2013 jako część Finmeccanica zintegrowane w SELEX ES), kamery dziennej, wyświetlaczy dowódcy i działonowego oraz przetwornik zasilania / Zdjęcie: ESA

W ramach drugiej części 4. RBLog zdecydowała się przez cztery lata, kosztem 160 mln zł kupować od PGZ i Rosomaka części do systemu celowniczego. Warto dodać, że Kollsman to amerykańskie przedsiębiorstwo, będące od 1996 częścią izraelskiego Elbit Systems of America. Dostarcza ono do kbwp Rosomak M1/M1M stabilizowany celownik DNRS-288 (Day/Night Range Sight, liczba oznacza liczbę czujników podczerwieni – 288 w czterech rzędach detektora).

W ramach trzeciej części, obejmującej dostawy części zamiennych do armaty ATK Mk 44 Mod 1, jedyne startujące konsorcjum ponownie otrzymało 100 punktów za cenę i spełnienie specyfikacji istotnych warunków zamówienia oraz umowę na 160 mln zł. Co ciekawe, Wojska Lądowe nadal nie zdecydowały się na samodzielne nazwanie tego rodzaju uzbrojenia artyleryjskiego i nadal używają desygnat amerykańskiej… marynarki wojennej, podobnie jak ma to miejsce w przypadku granatników maszynowych Mk 19 Mod 3. Najwyraźniej tradycje i duma współczesnego Wojska Polskiego – inaczej, niż miało to miejsce w II Rzeczpospolitej, gdzie wszystkie obce konstrukcje przyjmowane na stan miały własne oznaczenia – nie obejmują tego rodzaju działań.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.