Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Hitfist-30P z Siemianowic

Przemysł zbrojeniowy, 09 lipca 2014

Wojskowe Zakłady Mechaniczne z Siemianowic Śląskich przejmują prawa do montażu, napraw, remontów i modernizacji wieży Oto Melara Hitfist-30P.

Oto Melara chce, aby WZM Siemianowice były partnerem w programie modernizacji polskich wież Hitfist-30P, jak również chętnie włączyłaby się w produkcję polskiej wieży bezzałogowej. Na zdjęciu wiceprezydent Oto Melary Ulderigo Rossi i dyrektor WZMS Adam Janik / Zdjęcie: Zdzisław Zieliński

Umowę w tej sprawie podpisali dziś w Warszawie: wiceprezydent Oto Melary Ulderigo Rossi i dyrektor WZMS Adam Janik. Porozumienie przewiduje, że Oto Melara nieodpłatnie przekaże na rzecz WZMS licencję dotyczącą technologii montażu i integracji wieży oraz produkcji wybranych elementów i podzespołów, obsługi, napraw i remontów do poziomu trzeciego (według przedstawicieli WZMS 85% podzespołów wieży powstaje w Polsce). Licencja obejmuje okres 20 lat z możliwością jej przedłużenia o dalsze 10 lat.

Oto Melara zobowiązała się również do nieodpłatnego przekazania oprzyrządowania stanowisk diagnostycznych – WZMS zostaną wyposażone m. in. w rozbudowany automatyczny tester diagnostyczny ATE. Umowa przewiduje także szkolenie techników wyznaczonych do obsługi technicznej wież Hitfist-30P.

Wiceprezydent Oto Melary Ulderigo Rossi powiedział RAPORT-wto, że dzisiejsza umowa otwiera również nowe pole współpracy związane z zapowiedzianą przez Wojsko Polskie modernizacją eksploatowanych już wież Hitfist-30P. Jednym z jej elementów może być wymiana celownika oraz integracja ppk Spike.

Ulderigo Rossi nie ukrywał, że Oto Melara gotowa jest przekazać Polsce także licencję na produkcję wieży bezzałogowej OWS. Zaznaczył jednak, że nie chce konkurować z HSW, która jest w trakcie budowy własnego systemu. Inspektorat Uzbrojenia MON podpisał 29 marca 2013 z konsorcjum Huty Stalowa Wola (lider konsorcjum) i WB Electronics umowę na opracowanie i zbudowanie do 2015 prototypu bezzałogowego systemu wieżowego oraz wykonanie partii próbnej wież.

Prezes WZM Adam Janik podkreślił, że nowa umowa nie wyklucza ze współpracy ZM Bumar Łabędy z Gliwic, które do tej pory były głównym podmiotem w umowie z Oto Melarą. Do 2013 ZM Bumar Łabędy wyprodukowały ponad 300 wież Hitfist-30P (Trzysetna wieża z Łabęd, 2012-11-30). Później wytwarzanie systemów przejęły WZM Siemianowice Śląskie, producent transportera opancerzonego (Hitfist z Siemianowic, 2013-10-17). ZM Bumar pozostanie podwykonawcą siemianowickich zakładów. W lutym 2013 MON zamówiło w PHO części do systemu wieżowego Hitfist-30P (Ponad 20 mln zł na części do Hitfist-30P, 2014-02-11). ZM Bumar Łabędy są częścią PHO.

Wojsko Polskie ma na stanie 570 kołowych transporterów opancerzonych Rosomak. W październiku 2013 IU MON zamówił kolejne 307 bazowych podwozi Rosomaków za 1,6 mld zł. Umowa ma być zrealizowana w latach 2014-2019 (Kolejne Rosomaki dla WP, 2013-10-24). Zamówione przez MON pojazdy m.i n. mają zostać zbudowane z powstającą w HSW bezzałogową wieżą uzbrojoną w 30-mm armatę i zintegrowaną z pociskami Spike.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.