Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

F-35C odpala AIM-9X w locie plecowym

Lotnictwo wojskowe, 30 czerwca 2017

Przedseryjny F-35C dokonał odpalenia pocisku AIM-9X w locie plecowym.

James Sheperd dokonuje odpalenia pocisku AIM-9X, przenoszonego przez F-35C, w locie plecowym / Zdjęcie: Dane Wiedmann, Lockheed Martin

Podczas prób uzbrojenia, realizowanych przez NAVAIR na poligonie w pobliżu bazy Patuxent River dokonano odpalenia kierowanego pocisku rakietowego powietrze-powietrze AIM-9X Sidewinder, przenoszonego przez jeden z przedseryjnych wielozadaniuowuych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35C Lightning II (CF-02). Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że odbyło się ono podczas lotu plecowego (PAS 2017: Pokaz w locie F-35A, 2017-06-19).

Odpalenie takie nie jest niczym niezwykłym dla samolotów wielozadaniowych, jednak po raz pierwszy dokonał tego F-35. Według przedstawicieli NAVAIR sytuacja taka nie będzie zdarzała się zbyt często pilotom Lightningów II, ponieważ samoloty te mają być zdolne do odpalenia pocisku do przeciwnika, który nie będzie w stanie ich dostrzec za pomocą wyposażenia pokładowego, obserwować efekt swojego działania, a w razie chybienia – odpalić kolejny pocisk do nieprzyjaciela, który nawet nie zorientuje się, że ktoś próbuje go zestrzelić.

Chcemy zapewnić, że dostarczone wojsku F-35 będa miały jak najlepsze zdolności, zarówno szkoleniowe, jak i bojowe. W ten sposób chcemy spełnić zobowiązanie, że dostarczamy najnowocześniejszy wielozadaniowy samolot bojowy świata – powiedział pilot James Sheperd, który dokonał odpalenia AIM-9X podczas lotu plecowego (Test zrzutu GBU-12 z F-35C, 2017-04-23).    
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.