Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rotacje kontyngentów BAP

Lotnictwo wojskowe, 28 sierpnia 2015

W bieżącym tygodniu przeprowadzono rotację kontyngentów pełniących misję Baltic Air Policing.

Uroczystość przekazania obowiązków w Ämari / Zdjęcie: MO Estonii

Od ubiegłego roku misja Baltic Air Policing, polegająca na obronie przestrzeni powietrznej Estonii, Litwy i Łotwy, realizowana jest przez kontyngenty wojsk lotniczych krajów NATO, stacjonujące w dwóch bazach. Jedną z nich jest 1. Aviacijos Bazé Šiauliai (1. Baza Lotnicza Szawle) na Litwie, używana od początku BAP. Druga to nowoczesna Ämari w Estonii, której działalność zainaugurowano wiosną 2014. 

W skład 38. rotacji BAP weszły kontyngenty wojsk lotniczych Belgii, Norwegii, W. Brytanii i Włoch. Jako pierwsi, na początku sierpnia, zakończyli ją Belgowie, którzy stacjonowali w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Królewie Malborskim. 4 F-16AM spędziły w powietrzu ponad 600 godzin, podczas których wykonały ok. 480 lotów.

Po nich do kraju wrócili brytyjscy piloci, którzy przez ostatnie 4 miesiące przebywali w Estonii. 25 sierpnia samoloty wielozadaniowe Typhoon po raz ostatni wystartowały z bazy Ämari. Royal Air Force (królewskie wojska lotnicze W. Brytanii) wysłały do Estonii 4 Eurofightery, które weszły w skład 121 Expeditionary Air Wing. W trakcie służby wykonały one 17 startów alarmowych, przechwytując ponad 40 samolotów WWS FR (Rekordowe przechwycenie Brytyjczyków , 2015-07-31).

Personel Royal Air Force przekazał obowiązki kolegom z Luftwaffe (wojsk lotniczych Niemiec). Obecnie w Ämari stacjonuje ok. 160 niemieckich żołnierzy i 5 Eurofighterów z Taktische Luftwaffengeschwader 31 Boelcke. Pozostaną oni tam do końca br.

Para węgierskich Gripenów na lotnisku w Szawlach / Zdjęcie: MO Litwy

Natomiast wczoraj w Szawlach miała miejsce uroczystość przekazania obowiązków przez lotników Aeronautica Militare (wojsk lotniczych Włoch) i Luftforsvaret (wojsk lotniczych Norwegii). Włoski kontyngent, złożony z ok. 100 oficerów i żołnierzy przebywał na Litwie aż 8 miesięcy. W tym czasie Eurofightery Aeronautica Militare wylatały ponad 900 godzin, wykonując 40 misji Alpha Scramble (poderwania w powietrze pary dyżurnej na rozkaz NATO) i 164 Tango Scramble (lotów szkolnych, PKW Orlik 6 już w kraju, 2015-04-28).

Według danych Kwatery Głównej NATO od 1 maja myśliwce zaangażowane w BAP wykonały łącznie ok. 200 lotów Alpha Scramble i ponad 650 Tango Scramble. Od 1 września zadania BAP wykonywać będą Węgrzy. Obecnie w Szawlach stacjonują cztery Gripeny C z 59. Bazy Lotnictwa Taktycznego Szentgyörgyi Dezső z Kecskemét (NATO redukuje obecność nad Bałtykiem, 2015-08-12).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.