Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

PKW Orlik 5 – razem z sojusznikami

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 29 kwietnia 2014

W 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Królewie Malborskim odbyła się dziś uroczystość pożegnania Polskiego Kontyngentu Wojskowego Orlik 5.

Polscy lotnicy wezmą udział w misji Baltic Air Policing po raz 5. Będzie ona trwała od 1 maja do 31 sierpnia

Dzisiejsza ceremonia była odmienna od poprzednich. W uroczystości pożegnania lotników Sił Powietrznych, którzy od 1 maja rozpoczną misję Baltic Air Policing, polegającą na ochronie przestrzeni powietrznej nad Estonią, Litwą, i Łotwą oraz patrolowaniu i niedopuszczeniu do naruszania ich granic oraz udzielaniu pomocy samolotom wojskowym i cywilnym w sytuacjach awaryjnych wzięło udział wielu dostojnych gości z Polski i zagranicy.

W ceremonii pożegnania PKW Orlik 5 udział wzięli m.in. Prezydent RP Bronisław Komorowski, ministrowie obrony Polski i Francji Tomasz Siemoniak i Jean-Yves Le Drian, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni pil. Lech Majewski, Szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Mieczysław Gocuł, gen. Denis Mercier, szef Sztabu szef sztabu Armee de l’Air i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Stanisław Koziej

W Królewie Malborskim pojawili się: Prezydent RP Bronisław Komorowski, ministrowie obrony Polski i Francji – Tomasz Siemoniak i Jean-Yves Le Drian, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni pil. Lech Majewski, Szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Mieczysław Gocuł, gen. Denis Mercier, szef sztabu Armee de l’Air (wojsk lotniczych Francji) oraz szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Stanisław Koziej.

Jestem przekonany, że dziś rozpoczynamy nie tylko symboliczne gesty, ale również twarda pracę odpowiedzialną pracę, nad tym, aby NATO mogło zawsze znajdować odpowiednia, adekwatną odpowiedź na pojawiające się zagrożenia wokół naszych granic – powiedział Bronisław Komorowski. Wspólnym wysiłkiem wzmocnimy zdolność Sojuszu Północnoatlantyckiego do szybkiego reagowania na pojawiające się wyzwania – dodał Prezydent RP.

Prezydent Komorowski podziękował żołnierzom Sił Powietrznych i Armee de l’Air za gotowość do obrony wspólnego nieba. Wskazał też, że misja Baltic Air Policing to dobra zapowiedź wspólnej pracy nad dalszym doskonaleniem możliwości i zasad funkcjonowania NATO oraz zapowiedź powrotu do sprawdzonej zasady, że Sojusz przygotowuje się do obrony terytoriów krajów członkowskich.

Prezydent Bronisław Komorowski wręcza dowódcy kontyngentu, ppłkowi pil. Krzysztofowi Stobieckiemu flagę państwową

Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak stwierdził, że misja Baltic Air Policing przypomina starą dobrą zasadę NATO – jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Jak zaznaczył szef resortu obrony, obecna misja jest szczególna ze względu na sytuację na wschodzie Europy.

Biorący udział w uroczystości szef francuskiego ministerstwa obrony Jean-Yves Le Drian dodał: Sens mojej obecności tutaj, to pokazanie, jak bardzo jesteśmy zaangażowani w sytuacji, kiedy interesy sojusznika leżą na szali. Kryzys, który teraz dzieje się u wrót Europy, pokazuje z całą siłą imperatyw wspólnego bezpieczeństwa i pilną potrzebę okazania wzajemnej solidarności.

Uroczysta defilada personelu PKW Orlik 5

Protokoły przekazania-przyjęcia PKW Orlik 5 w podporządkowanie podpisali generałowie Lech Majewski i Grzegorz Duda (z-ca Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych). Następnie prezydent Bronisław Komorowski wręczył dowódcy kontyngentu, ppłkowi pil. Krzysztofowi Stobieckiemu flagę państwową. Uroczystość zakończyła defilada personelu PKW Orlik 5.

Siły Powietrzne biorą udział w Baltic Air Policing po raz piąty. Poprzednio polscy lotnicy uczestniczyli w misji w latach 2006, 2008, 2010 i 2012 (Powitanie PKW Orlik 4, 2012-09-07, Orlik 3 powrócił do kraju, 2010-09-03).

Siły Powietrzne wysłały na Litwę 4 samoloty myśliwskie MiG-29A, uzbrojone w kierowane pociski rakietowe powietrze-powietrze R-60MK, z głowicami samonaprowadzającymi się na podczerwień, przeznaczone do walk manewrowych

PKW Orlik 5  rozpocznie dyżur bojowy 1 maja. Miejscem jego stacjonowania będzie baza lotnicza Siaulai (Szawle) na Litwie. Kontyngent, liczący ok. 100 żołnierzy – m. in. 8 pilotów, personel techniczny 22. BLT, nawigatorzy z ośrodków dowodzenia i naprowadzania, specjalistów z Szefostwa Służby Hydrometeorologicznej SZ RP oraz z innych jednostek – wyposażony jest w 4 samoloty myśliwskie MiG-29A.

Polski kontyngent będzie stacjonował w Szawlach razem z 4 samolotami Eurofighter Typhoon FGR4 z 3. squadronu (eskadry) Royal Air Force (królewskich wojsk lotniczych W. Brytanii).  Brytyjczycy przylecieli na Litwę wczoraj. Razem z Polakami przejmą oni obowiązki od kontyngentu US Air Force (Czwarta rotacja USAFE w Szawlach, 2014-01-03).

Przez 4 miesiące w Polsce stacjonować będą francuskie Rafale, które w razie potrzeby wesprą Polaków w wykonywaniu zadań Air Policing / Zdjęcia: Bartosz Głowacki

Ze względu na obecną sytuację na Ukrainie, także wczoraj do Królewa Malborskiego przyleciały 4 samoloty wielozadaniowe Rafale C Armee de l’Air – po 2 z EC (eskadry myśliwskiej) 1/7 Provence, stacjonującej w Base Aérienne (bazie lotniczej) 113 Saint-Dizier (Atak na Libię, 2011-03-19, Rafale wracają do Afganistanu, 2009-01-15) i EC 2/30 Normandie-Niémen z BA 118 Colonel Rozanoff. Wraz z nimi przybył ok. 100-osobowy kontyngent, na który składają się piloci, technicy oraz służby zabezpieczające.

Francuzi pozostaną w Polsce przez cztery miesiące. Rafale, które później zostaną zastąpione przez Mirage 2000, będą odbywały dwustronne misje treningowe, ćwicząc z lotnikami Sił Powietrznych, a także, w razie potrzeby, wesprą Polaków i Brytyjczyków w wykonywaniu zadań Air Policing.

Na dowód solidarności para francuskich Rafale C symbolicznie odprowadziła do bazy w Szawlach dwa polskie MiGi-29A. Druga para MiG-ów wraz z resztą personelu PKW Orlik 5 odleciała na Litwę w godzinach popołudniowych. 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.