Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Przekazanie obowiązków BAP

Lotnictwo wojskowe, 08 stycznia 2016

Wczoraj obowiązek obrony przestrzeni powietrznej państw bałtyckich przejęły nowe kontyngenty.

Niebo nad Estonią, Litwą i Łotwą będzie teraz chronione m. in. przez hiszpańskie Eurofightery (z prawej), które zastąpiły węgierskie Gripeny / Zdjęcie: MO Litwy

Wczoraj w bazach Szawle na Litwie i Ämari w Estonii odbyły się ceremonie przekazania obowiązków przez kontyngenty pełniące zadania obrony przestrzeni powietrznej Estonii, Litwy i Łotwy w ramach misji Baltic Air Policing. Obecna rotacja jest już 40. z kolei. BAP zapoczątkowano w marcu 2004 (Rotacje kontyngentów BAP, 2015-08-28).

W bazie Szawle lotnicy Magyar Légierő (wojsk lotniczych Węgier) zostali zluzowani przez kolegów z hiszpańskich Ejército del Aire (wojsk lotniczych). W ceremonii udział wzięli wiceminister obrony Litwy Marijus Velička, szef sztabu sił zbrojnych Hiszpanii gen. Fernando Garcia Sanchez i głównodowodzący Magyar Légierő gen. bryg. Albert Safar.

W skład węgierskiego kontyngentu wchodziło 80 oficerów i żołnierzy. W trakcie misji 4 węgierskie Gripeny wylatały ponad 410 h, dokonując 20 przechwyceń intruzów nad Bałtykiem. Hiszpański kontyngent liczy 130 ludzi. Jego wyposażenie to 4 samoloty wielozadaniowe C.16 Eurofighter ze składu Ala (Skrzydła) 14 (Hiszpanie wylądowali w Szawlach, 2016-01-05).

Wspomagać je będą belgijskie F-16AM, które przyleciały do Ämari 5 stycznia / Zdjęcie: MO Łotwy

Jednocześnie w estońskiej bazie Ämari lotnicy Luftwaffe przekazali swoje obowiązki kolegom z Luchtcomponent (wojsk lotniczych Belgii). Uroczystość zaszczycili swoją obecnością Dowódca sił zbrojnych Estonii gen. broni Riho Teras, Ambasador Królestwa Belgii Philippe Beke, Charge d'Affaires Niemiec Reinhard Wiemer, dowódca Centrum Połączonych Operacji Lotniczych NATO gen.broni Joachim Wundrak i dowódca wojsk lotniczych Belgii gen. bryg. Frederik Vansina.

Niemiecki kontyngent liczył 180 ludzi i był wyposażony w 5 Eurofighterów z Taktische Luftwaffengeschwader (eskadry lotnictwa taktycznego) 31 Boelcke. Niemcy wykonali ponad 300 misji i przechwycili ok. 30 samolotów WWS FR. Po raz pierwszy w historii piloci Luftwaffe wykonywali nad państwami bałtyckimi loty nocne, z użyciem okularowych wzmacniaczy obrazu (NVG).

Niemców zastąpi 50 belgijskich lotników i 4 F-16AM, po dwa z 10. Tachtische Wing (Skrzydła Lotnictwa Taktycznego) z bazy Kleine-Brogel i z 2. TW z bazy Florennes. Belgowie biorą udział w BAP już po raz piąty.

Pierwsza rotacja Luchtcomponent stacjonowała na Litwie od marca do lipca 2004. Kolejne kontyngenty bazowały w Szawlach od grudnia 2006 do kwietnia 2007 i od sierpnia 2013 do stycznia 2014. Natomiast od maja do września 2015 Belgowie stacjonowali w Królewie Malborskim (PKW Orlik 5 – razem z sojusznikami, 2014-04-29). Za każdym razem wyposażenie belgijskiego kontyngentu stanowiły samoloty F-16AM.

Jak podaje resort obrony Litwy, w ub. r. kontyngenty pełniące misję Baltic Air Policing startowały alarmowo ponad 160 razy, aby przechwycić intruzów, głównie samoloty WWS FR, naruszających przestrzeń powietrzną państw bałtyckich (Rekordowe przechwycenie Brytyjczyków , 2015-07-31). W 2014 wykonano 140 startów alarmowych. Dla porównania w 2010 zdarzyły się 4 naruszenia, w 2011 – 37, w 2012 – 44, a w 2013 – 47.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.