Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pierwszy lot H145M z HForce

Przemysł zbrojeniowy, Przemysł lotniczy, Lotnictwo wojskowe, 11 września 2017

Pod koniec sierpnia w zakładach Airbus Helicopters w niemieckim Donauwörth mieł miejsce pierwszy lot śmigłowca H145M, wyposażonego w modułowy system uzbrojenia HForce. Na razie Airbus Helicopters proponuje HForce dla 3 typów produkowanych przez siebie śmigłowców: H125M, H145M i H225M, w 4 opcjach.

Pierwszym użytkownikiem śmigłowców H145M wyposażonych w HForce będzie Serbia / Zdjęcie: Christian Keller, Airbus Helicopters

Tzw. opcja 0 zakłada dostarczenie wiropłata z elementami mocowania uzbrojenia i wyposażenia oraz wiązkami przewodów elektrycznych, niezbędnych do ich eksploatacji. Sercem HForce jest komputer Rockwell Collins Deutschland FMC-4212 z oprogramowaniem umożliwiającym integrację różnorodnych rodzajów uzbrojenia.

Opcja 1 obejmuje monokularowy nahełmowy wskaźnik celowniczy Thales Scorpion dla pilota, zajmującego miejsce na prawym fotelu, oraz zasobniki z 12,7-mm km FN Herstal HMP 400 lub 20-mm działkami Nexter NC-621, albo wyrzutnię 70-mm npr FZ-233.

Opcja 2 zawiera wszystkie elementy Opcji 1 oraz wskaźnik Thales Scorpion i głowicę optoelektroniczną Wescam MX-15, za pośrednictwem której operator uzbrojenia, zasiadający na lewym fotelu w kabinie załogi, może prowadzić ogień.

Opcja 3 pozwala na przenoszenie uzbrojenia kierowanego powietrze-ziemia i powietrze-powietrze. Także w tym przypadku pilot może wskazywać cele przy pomocy wskaźnika nahełmowego Scorpion, a operator uzbrojenia – przy pomocy głowicy optoelektronicznej. Podział zadań jest analogiczny jak w śmigłowcu bojowym – pilot steruje lotem, a dowódca załogi obsługuje uzbrojenie.

H145M wyposażony w HForce może służyć do misji bojowych (wsparcia ogniowego, uderzeń, przechwytywania celów powietrznych, obrony i eskorty) i antyterrorystycznych, wykonywać misje wywiadowcze, obserwacyjne, rozpoznawcze i wskazywania celów (ISTAR) oraz transportować żołnierzy sił specjalnych, odzyskiwać personel i prowadzić ewakuację rannych.

Próby kwalifikacyjne H145M wyposażone w HForce odbędą się w przyszłym roku. Obejmą one strzelania z km i działek oraz odpalanie niekierowanych i kierowanych pocisków rakietowych na Węgrzech, a także testy pocisków kierowanych laserowo, które odbędą się w Szwecji przed końcem roku. Pierwszym użytkownikiem HForce będzie Serbia. W grudniu 2016 kraj ten zamówił 9 H145M, w tym 4 wyposażone w HForce – powiedział kierownik projektu Jean-Luc André (Serbia kupuje H145M, 2016-12-30, Pierwsze próby HForce, 2016-06-14).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.