Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Serbia zmodernizuje obronę powietrzną

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 16 października 2017

W wywiadzie udzielonym 8 października lokalnej stacji telewizyjnej Pink asystent ministra obrony Serbii ds. zakupów sprzętu Nenad Miloradović ujawnił, że modernizacja systemu obrony powietrznej kraju jest drugim najważniejszym celem programu modernizacji serbskich sił zbrojnych. Miloradović poinformował, że zestawy OP bliskiego zasięgu zostaną zmodernizowane własnymi siłami, a eksploatowane obecnie przez Ratno Vazduhoplovstvo i Protivazduhoplovną Odbranę (RV i PVO, wojska lotnicze i obrony powietrznej Serbii) przeciwlotnicze zestawy rakietowe S-125 Newa i 2K12 Kub-M przejdą znaczącą modernizację. Miloradović ujawnił również, że prowadzone są rozmowy w sprawie zakupu zestawów 9K37 Buk i S-300, jednak nie ustalono jeszcze dokładnie, o jakie wersje chodzi.

Według serbskich polityków używane obecnie poradzieckie zestawy OP przejdą znaczącą modernizację / Zdjęcie: MO Serbii

Miloradović nie ujawnił, z kim Serbia negocjuje zakup nowych zestawów OP. Podkreślił jednak, że ministerstwo obrony zostało powiadomione, iż FR zapewni w tej kwestii Belgradowi pomoc podobną do realizowanej w ramach umowy donacji myśliwców MiG-29, w ramach której przekazane Serbii samoloty przejdą przeglądy naprawcze i modernizację pod nadzorem specjalistów rosyjskich (FR dostarczyła Serbii MiGi-29, 2017-10-10).

Następnego dnia agencja informacyjna Tanjug podała, że prezydent Serbii Aleksandar Vučić odwiedzi 1 listopada Mińsk w celu omówienia z prezydentem Białorusi Alaksandrem Łukaszenką zamówień zestawów OP S-300 i 7 myśliwców MiG-29 dla RV i PVO. Białoruski ślad nie jest nowością w planach modernizacji RV i PVO. Mimo że Belgrad prowadził rozmowy z Mińskem i Moskwą w sprawie zakupu S-300, nie podpisano żadnego porozumienia. Zamiast tego, zgodnie z podpisaną 26 stycznia br. w Mińsku umową wojskowo-techniczną,, Białoruś zgodziła się przekazać Serbii 8 samolotów MiG-29 i 2 zestawy  Buk M-1. Belgrad miał pokryć koszty ich przeglądów naprawczych i modernizacji (Białoruski prezent dla Serbii, 2017-01-30).

Modernizacja systemu OP jest priorytetem dla Serbii, która wciąż pamięta trwające 78 dni bombardowania, prowadzone przez lotnictwo NATO w 1999, które poważnie zniszczyły infrastrukturę i wyposażenie RV i PVO. Jedna z najbardziej poszkodowanych serbskich jednostek, 250. brygada rakietowa OP (250. rbr PVD) stopniowo odzyskała zdolność bojową i obecnie ma na stanie 5 batalionów, rozmieszczonych w 9 lokalizacji w Serbii.

Znajdujące się w wyposażeniu 250. rbr PVD zmodernizowane w 2004 OP Newa, oznaczone jako S-125M1T, są  wyposażone w izraelskie kamery termowizyjne i dalmierze laserowe, które umożliwiają ich efektywne użycie zarówno w dzień, jak i w nocy, także podczas niewielkiego zachmurzenia. W zestawy takie wyposażone są 1. i 2. baon OP, które bronią stolicy kraju – Belgradu i stacjonują w pobliskich miejscowościach Zuce i Jakovo. Niepotwierdzone doniesienia mówią, że RV i PVO rozważają posadowienie zestawów Newa na podwoziach czołgów T-72M, przechowywanych obecnie w magazynach.

S-125M1T namierzają cele przy użyciu analogowych radzieckich stacji radiolokacyjnych P-12 i P-18, jednak batalion z Jakova ma na stanie i testuje pojedynczy, ucyfrowiony w 2014, radar P-12, który ma większą niezawodność i wydłużoną trwałość użytkową, mogący pozostać w eksploatacji jeszcze przez 10-15 lat. Ta lokalna modernizacja nie jest jeszcze wdrażana w pozostałych radarach typu P.

Samobieżne zestawy OP 2K12 Kub-M są w wyposażeniu 230., 240. i 310. batalionów OP, strategicznie rozmieszczonych w miastach Nisz, Nowy Sad i Kragujevac. Serbski Wojskowy Instytut Techniczny opracował projekt digitalizacji i modernizacji tych zestawów, a także ich radarów P-40, przez wyposażenie w nowe kamery termowizyjne oraz cyfrowe układy dowodzenia, kierowania i łączności, oznaczony jako 2K12M2 Kub-M2, zapewniający  znacznie większą skuteczność i zdolność do wykrywania celów w dzień i w nocy oraz w warunkach zachmurzenia.

Odpowiadającą za obserwację przestrzeni powietrznej, wczesne ostrzeganie i kierowanie działaniami OP 126. brygada VOJIN, ma na stanie 5 radarów trójwspółrzędnych Westinghouse AN / TPS-70, w tym dwa odkupione od Słowenii w 2015, i nieokreśloną liczbę Marconi S-600. Natomiast do obrony baz lotniczych oraz kluczowych obiektów i infrastruktury krytycznej bataliony OP wojsk lądowych używają obecnie znacznej liczby 40-mm działek Bofors L / 70 z  radarami M85 Żirafa (Ericsson Giraffe M75), zamontowanymi na ciężarówkach FAP2026, służącymi do dowodzenia i kierowania. W ich wyposażeniu są także samobieżne przeciwlotnicze zestawy rakietowe: 54 9K31M Strieła-1M i 6 9K35M Strieła-10M oraz niesprecyzowana liczba ppzr 9K38 Igła.

Jak wspomniano na wstępie, modernizacja serbskiej OP będzie realizowana lokalnymi środkami i może skutkować wprowadzeniem do służby niedawno zaprezentowanego samobieżnego artyleryjsko-rakietowego zestawu OP PASARS-16 Terminator, będącego wozem bojowym FAP 2026BS / AV 6x6 uzbrojonym w 40-mm działo Boforsa i podwójną wyrzutnię kierowanych pocisków rakietowych bliskiego zasięgu ziemia-powietrze z głowicami termolokacyjnymi ILN-IC, opracowanych na bazie radzieckich R-13M.

Na podstawie informacji Igora Bozinovskiego


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.