Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Filipińska armia odbiła Marawi

Wojska lądowe, Lotnictwo wojskowe, Służby państwowe, Strategia i polityka, 23 października 2017

Siły zbrojne Filipin odbiły z rąk islamistów miasto Marawi na wyspie Mindanao.

Filipińskie wojska zdławiły wszystkie punkty oporu islamistów w Marawi, odzyskując kontrolę nad miastem. Przywrócenie porządku publicznego może zająć jednak wiele miesięcy / Zdjęcie: Kancelaria Prezydenta Filipin

Walki o Marawi toczyły się od maja, gdy miasto zostało zajęte przez setki bojówkarzy lokalnych organizacji ekstremistycznych, powiązanych z Ad-Daula al-Islamijja. Konflikt, który zakończył się po myśli władz w Manili, miał kosztować życie ponad 900 islamistów, 165 żołnierzy i policjantów i przeszło 40 cywilów. Wskutek toczonych walk kilkaset tysięcy osób zostało przesiedlonych.

Sukces w walce o Marawi osiągnięto także dzięki dużemu wsparciu z zagranicy. Filipińskie siły zbrojne zostały dozbrojone m.in. przez USA (USA dozbrajają Filipiny, 2017-06-05). Z kolei władze Australii zdecydowały się skierować w rejon walk dwa morskie samoloty patrolowe AP-3C Orion (Australijskie AP-3C na Filipinach, 2017-06-26) i zaoferowały Filipińczykom pomoc szkoleniową ((Australia oferuje pomoc szkoleniową Manili, 2017-08-29)).

Konflikt o Marawi przyczynił się do zacieśnienia współpracy państw basenu Morza Południowochińskiego w walce z lokalnymi ugrupowaniami islamistycznymi, które w przyszłości mogą stanowić zagrożenie dla stabilności regionu. Siły zbrojne Filipin, Indonezji i Malezji podjęły decyzję o zorganizowaniu wspólnych patroli na lokalnych wodach (Wspólne patrolowe morskie w Azji Południowo-Wschodniej, 2017-06-23). W listopadzie mają rozpocząć się również operacje powietrzne nad tym akwenem (Współpraca państw basenu M. Południowochińskiego, 2017-10-13). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.