Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

BRP Tarlac wysłany na Mindanao

Marynarka wojenna, 01 czerwca 2017

Filipiński okręt desantowy został wysłany w rejon wyspy Mindanao na południu kraju, aby wesprzeć wojska walczące z bojówkarzami organizacji islamistycznych.

Zaopatrzenie i pojazdy opancerzone transportowane są z pokładu okrętu desantowego BRP Tarlac do miasta Iligan na północy wyspy Mindanao / Zdjęcie: MO Filipin

Marynarka wojenna Filipin poinformowała za pośrednictwem mediów społecznościowych o wysłaniu okrętu desantowego BRP Tarlac (LD 601), typu Tarlac, w rejon wyspy Mindanao. Według lokalnej prasy jednostka miała dotrzeć do miasta Iligan. Z jej pokładu wyładowano ok. 30 pojazdów opancerzonych, w tym gąsienicowe transportery M113 oraz 253 t. zaopatrzenia.

Sprzęt i zaopatrzenie wyładowane w Iligan posłużą do wsparcia wojsk walczących w odległym o ok. 37 km mieście Marawi, które pod koniec maja częściowo przeszło pod kontrolę bojówkarzy lokalnych ugrupowań islamistycznych. Filipińscy ekstremiści, którzy w przeszłości przysięgli wierność działającej przeważnie na Bliskim Wschodzie organizacji Ad-Daula al-Islamijja, dążą do opanowania zamieszkałej w dużej mierze przez islamistów wyspy i utworzenia na niej kalifatu.

BRP Tarlac jest pierwszym z 2 okrętów desantowych typu Tarlac, zbudowanych dla Filipin w indonezyjskiej stoczni PT Pal Indonesia. Okręt przyjęto do służby przed rokiem (BRP Tarlac przyjęty do służby, 2016-06-06). Jednostka ma 123 m długości i 21,8 m szerokości. Wypiera ok. 11 tys. t. Zasięg obliczany jest na 17,3 tys. km. Desantowiec może transportować 500 żołnierzy wraz z pełnym wyposażeniem. Z pokładu lotniczego mogą operować 2-3 śmigłowce morskie. 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.