Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rotacja I zmiany PKW Łotwa

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 05 grudnia 2017

Żołnierze I zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Łotwa rozpoczęli powrót do kraju.

Polska obecność na Łotwie jest rotacyjna. Żołnierze zmieniają się co sześć miesięcy, ale sprzęt zostaje w miejscu stacjonowania, czyli w Camp Adazi. Działalność Batalionowej Grupy Bojowej na Łotwie i trzech pozostałych grup batalionowych na terenie Estonii, Litwy i Polski jest koordynowana przez Wielonarodową Dywizję Północny-Wschód zlokalizowaną w Elblągu / Zdjęcie: ppor. Małgorzata Zakrzewska, DG RSZ

3 grudnia w Camp Adazi dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego Łotwa, mjr Marek Potorski, pożegnał pierwszą grupę żołnierzy powracających do kraju (Zakończono ćwiczenia Silver Arrow-17, 2017-11-02). Na ich miejsce przybyli wojskowi z II zmiany, której trzon stanowią żołnierze 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej i 1. Brygady Logistycznej z Bydgoszczy.

PKW Łotwa został utworzony na bazie 9. BBKPanc. i 1. PBLog. z Bydgoszczy. Kontyngent liczy 160 żołnierzy i wchodzi w skład Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej pod dowództwem kanadyjskim, sformowanej w ramach wysuniętej wzmocnionej obecności sił Sojuszu Północnoatlantyckiego (eFP NATO, ). Grupa, według stanu na listopad 2017, liczy 1140 żołnierzy z Albanii, Hiszpanii, Kanady, Polski, Słowacji, Słowenii i Włoch.

Na Łotwę skierowano polski pododdział w sile kompanii czołgów z 9. BKPanc. wraz z wkładem osobowym do dowództwa Batalionowej Grupy Bojowej i plutonami logistycznymi. Zasadniczy sprzęt kontyngentu stanowi 14 czołgów PT-91 Twardy i wozy dowodzenia (Ćwiczenia artyleryjskie żołnierzy PKW Łotwa, 2017-09-27).

Szkolenie przygotowujące żołnierzy do służby w składzie PKW Łotwa trwało od stycznia. Jednym z jego elementów był udział certyfikowanych żołnierzy w międzynarodowych ćwiczeniach Bizon-17. Kontyngent przeszedł certyfikację, która była warunkiem wyjazdu na Łotwę. Przegrupowanie I zmiany w rejon działań sił PKW Łotwa rozpoczęto 29 maja 2017 (Pożegnanie PKW Łotwa, 2017-05-30).

Na podstawie informacji ppor. Małgorzaty Zakrzewskiej, DG RSZ


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2018 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.