Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pożegnanie II zmiany PKW Łotwa

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 08 grudnia 2017

Na uroczystej zbiórce w 9. Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej pożegnano w czwartek żołnierzy, którzy wezmą udział w II zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego Łotwa.

We wczwartek pożegnano żołnierzy 9. Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej, którzy wyjadą na misję w ramach II zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Łotwa / Zdjęcie: st. chor. S. Wachek, M. Hajkowicz, 10.BBKPanc.

Polski Kontyngent Wojskowy na Łotwie funkcjonuje w strukturze Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej, pod dowództwem kanadyjskim. W grupie oprócz Kanadyjczyków i Polaków służą przedstawiciele: Włoch, Albanii, Słowenii i Hiszpanii. Pierwsza zmiana PKW utworzona została na bazie 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej i 1. Pomorskiej Brygady Logistycznej z Bydgoszczy.

Na przełomie maja i czerwca brygada z Braniewa skierowała na Łotwę pododdział w sile kompani czołgów z plutonami logistycznymi. Zasadniczy sprzęt kontyngentu stanowią: czołgi PT-91 Twardy i wozy dowodzenia (Pożegnanie PKW Łotwa, 2017-05-30). Czas rotacyjnej służby wynosi sześć miesięcy (Rotacja I zmiany PKW Łotwa, 2017-12-05). We czwartek w Braniewie pożegnano żołnierzy II zmiany PKW, który również utworzono na bazie 9. BBKPanc. Uroczystość odbyła się z udziałem przedstawicieli wojska, władz samorządowych i rodzin żołnierzy.

- Udział w operacji wpisuje się w nowy wymiar stosunków państw koalicyjnych NATO i przyczynia się do umocnienia wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony. Jest to istotnie w odniesieniu nie tylko do odległych teatrów działań, ale także wobec naszego, bezpośredniego wschodniego sąsiedztwa. Misja w Republice Łotewskiej to kolejne zadanie, które kształtuje nasz wizerunek wiarygodnego i ważnego partnera zaangażowanego w budowę bezpieczeństwa środowiska międzynarodowego. Jest także dowodem, iż Polacy nie pozostają obojętni na losy mieszkańców najodleglejszych zakątków – powiedział gen. bryg. Wojciech Grabowski, Inspektor Wojsk Lądowych, który podpisał protokół o przekazaniu kontyngentu PKW przez Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwu Operacyjnemu RSZ.

Na podstawie informacji Marty Hajkowicz, 9. BBKPanc.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.