Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Program USAF LAE wstrzymany

Lotnictwo wojskowe, Wypadki, 30 czerwca 2018

US Air Force poinformowały o wstrzymaniu programu Light Attack Experiment. Decyzja jest wynikiem katastrofy, jakiej 22 czerwca na Red Rio Bombing Range w White Sands Test Facility w Las Cruces w Nowym Meksyku uległ jeden z samolotów uczestniczących w testach – Embraer A-29B Super Tucano. Zginął w niej jeden z pilotów – por. Christopher Carey Short z US Navy. Drugi z pilotów został wówczas lekko ranny po użyciu fotela katapultowego.

Embraer A-29B Super Tucano nr rej. PT-ZNV, nr ser. 31400221, który rozbił się 22 czerwca na Red Rio Bombing Range / Zdjęcie: Ethan D. Wagner – US Air Force

Program Light Attack Experiment służy dwóm celom. Jednym z nich jest wypracowanie metod użycia na współczesnym polu walki małego samolotu szturmowego, który w niektórych operacjach mógłby zastąpić większe i droższe samoloty. Drugim jest wsparcie wyboru typu samolotu, który mógłby najefektywniej wykonywać te zadania. W rywalizacji uczestniczy m.in. właśnie Embraer A-29B Super Tucano i Textron Aviation AT-6 Wolverine. Air Force Eksperyment Light Attack jest w fazie II, a testowane samoloty bazują w Holoman AFB. Pierwotnie planowano, że program potrwa do lipca 2018 (Dwaj finaliści w programie OA-X, 2018-02-06).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.