Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kolejne dostawy uzbrojenia dla Iraku

Strategia i polityka, 18 marca 2014

USA kontynuują dostawy uzbrojenia dla sił zbrojnych Iraku, które mają pomóc w walce z rosnącą w siłę ekstremą.

Dostarczone Irakowi kierowane pociski rakietowe powietrze-powierzchnia AGM-114 Hellfire będą przenoszone m.in. przez samoloty Cessna AC-208B Combat Caravan, służące do atakowania pozycji ekstremistów walczących z irackimi siłami zbrojnymi, a także wspierających rebeliantów z sąsiedniej Syrii / Zdjęcie: US Army

Według oświadczenia ambasady USA w Iraku, w marcu siły zbrojne tego państwa odebrały dostawy m.in. 100 pocisków kierowanych powietrze-powierzchnia Hellfire, a także niesprecyzowaną ilość broni palnej, amunicji, granatów oraz innego rodzaju uzbrojenia i wyposażenia wojskowego. Od połowy stycznia, Waszyngton przekazał Irakijczykom ponad 11 mln sztuk amunicji, tysiące karabinów maszynowych, karabinków automatycznych rodziny M16 (Mi-17 i M16 dla Iraku, 2009-03-31) oraz innego rodzaju wyposażenia.

Dostawy wspomnianego uzbrojenia realizowane są od dłuższego czasu (Amerykańskie dostawy do Iraku , 2013-12-26). Ma to pomóc w powstrzymaniu rosnących w siłę ekstremistów spod znaku lokalnej filii al-Kaidy, organizacji Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie (ISIL), poprzez m.in. niszczenie ich ośrodków szkoleniowych, magazynów oraz obozów (W Iraku ciągle niespokojnie, 2014-03-07).

Omawiane dostawy to zaledwie element szerszej pomocy wojskowej USA dla Iraku. Amerykanie przyspieszyli też dostawy nowoczesnego uzbrojenia, w tym m.in. śmigłowców uderzeniowych AH-64E (Zgoda Senatu USA na AH-64 dla Iraku, 2014-01-28). Waszyngton zadeklarował też gotowość przeprowadzenia szkoleń dla członków irackich sił zbrojnych (USA będą szkolić Irakijczyków w Jordanii, 2014-01-20).

Wobec braku chęci większego zaangażowania się USA w zwalczanie irackiej ekstremy (USA nie wrócą do Iraku), Bagdad został w ostatnim czasie zmuszony do zwrócenia się o pomoc do Iranu. Teheran wyraził już zgodę na transfer nieokreślonych typów uzbrojenia i wyposażenia wojskowego do sąsiada (Irak kupuje uzbrojenie od Iranu, 2014-02-04), za co ten został skrytykowany przez część społeczności międzynarodowej (Krytyka Iraku za zakup irańskiego uzbrojenia, 2014-02-25).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.