Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

PASARS-16 niebawem w służbie

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 24 lipca 2018

Na poligonie Pasuljanske Livade, zlokalizowanym w środkowo-wschodniej Serbii, około 20 km na północny wschód od miasta Cuprija, 11 lipca przeprowadzono próby samobieżnego artyleryjsko-rakietowego zestawu OP PASARS-16 Terminator. Był to jeden z elementów przedsięwzięcia, które powinno doprowadzić do wprowadzenia zestawu do wyposażenia wojsk lądowych Serbii do końca roku, poinformował media asystent ministra obrony Serbii ds. zakupów sprzętu Nenad Miloradović.

Zestaw obrony powietrznej PASARS-16 Terminator podczas prób strzelania z działa Bofors L/70 / Zdjęcie: MO Serbii

PASARS-16 Terminator jest wozem bojowym FAP 2026BS / AV 6x6 uzbrojonym w 40-mm działo Bofors L/70, o zasięgu 3700 m i podwójną wyrzutnię kierowanych pocisków rakietowych bliskiego zasięgu (12 km) ziemia-powietrze z głowicami termolokacyjnymi ILN-IC, opracowanych na bazie radzieckich R-13M.

Podczas niedawnych testów przeprowadzono strzelania z działa, któremu cele wskazywał radar M85 Żirafa (Ericsson Giraffe M75), zamontowany na ciężarówce FAP2026. W próbach wzięli udział oficerowie i żołnierze 98. brygady OP Ratno Vazduhoplovstva i Protivazduhoplovnej Odbrany (RV i PVO, wojsk lotniczych i obrony powietrznej Serbii). Próby obserwował dowódca RV i PVO  gen. bryg. Dušan Žarković. Jak powiedział Nenad Miloradović kolejnym etapem rozwoju będzie uzbrojenie PASARS-16 w odpowiednie pociski przeciwlotnicze.

Wprowadzenie PASARS-16 do wyposażenia serbskiej armii jest częścią programu modernizacji obrony powietrznej, anonsowanego jesienią ub. r. Zestawy Terminator mają służyć do obrony baz lotniczych, ważnych obiektów i infrastruktury, a także nowych zagrożeń, takich jak bezzałogowe statki powietrzne i amunicja inteligentna.

Serbia ma znaczną liczbę 40-mm dział holowanych Bofors L / 70 i można spodziewać się, że pewna ich liczba posłuży do wyprodukowania zestawów PASARS-16. Co zaskakujące, oprócz nich armia serbska nadal eksploatuje kilkadziesiąt podwójnie sprzężonych 30-mm samobieżnych dział przeciwlotniczych M53/59 Praga 6x6, opracowanych w Czechosłowacji w 1950 (Serbia zmodernizuje obronę powietrzną , 2017-10-16).

Na podstawie informacji Igora Bozinovskiego


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.