Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwszy kurs survivalu w Afganistanie

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 20 sierpnia 2018

Na terenie bazy Bagram został zorganizowany pierwszy w historii misji w Afganistanie kurs survivalu.

Żołnierze VIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Afganistan podczas pierwszego w historii afgańskiej misji kursu survivalu / Zdjęcia: kpt. Marcin Kalita, PKW Afganistan

Organizatorem kursu był Dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego, płk Piotr Kaczmarek. W szkoleniu wzięli udział zarówno żołnierze VIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Afganistan jak również żołnierze US Army. Podstawowym celem szkolenia było doskonalenie technik przetrwania w wymagającym środowisku Afganistanu (Polsko-amerykańskie szkolenie saperskie w Afganistanie, 2018-08-01).

Szkolenie obejmowało praktyczne ćwiczenia z zakresu: improwizowanej techniki pierwszej pomocy, przedstawienia oraz wykorzystania sprzętu przetrwania, w który są wyposażeni żołnierze Wojska Polskiego oraz US Army, pozyskiwania i uzdatniania wody, nawigacji oraz sygnalizacji (dziennej i nocnej), rozpalania ognia, budowy schronienia, improwizowanej broni oraz narzędzi i budowy pułapek oraz metod pozyskiwania pożywienia.

Jednym z ważnych epizodów szkolenia było wykorzystanie samolotu Beechcraft C-12 Huron lotnictwa US Army do skanowania powierzchni, na której kursanci wykonali sygnały ratunkowe ziemia – powietrze. Większość technik survivalowych była dobrze znana uczestnikom szkolenia, jednak w specyficznym środowisku Afganistanu kosztowały one o wiele więcej wysiłku niż podczas realizacji szkolenia w kraju. Głównie wpływały na to temperatura oraz duże zapylenie powietrza.

W znacznym stopniu wpływało to na obniżenie kondycji fizycznej szkolonych co powodowało, że najprostsze zadania stawały się bardzo trudne do realizacji. Kolejnym wyzwaniem było spędzenie nocy w doraźnie stworzonej bazie przejściowej gdyż wymagało to szczególnie dużego zaangażowania w organizacji bezpiecznych warunków chroniących przed zagrożeniami środowiskowymi w postaci zwierząt takich jak skorpiony, węże, pająki itp.

Na podstawie informacji kpt. Marcina Kality i ks. kpt. Przemysława Tura, PKW Afganistan
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.