Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Polsko-amerykańskie szkolenie saperskie w Afganistanie

Strategia i polityka, Strategia i polityka, 01 sierpnia 2018

W ramach zacieśnionej współpracy z amerykańskimi partnerami żołnierze plutonu ochrony Polskiego Kontyngentu Wojskowego Afganistan wzięli udział w szkoleniu saperskim związanym z wysadzaniem przedmiotów.

Żołnierze plutonu ochrony PKW Afganistan biorący udział w szkoleniu saperskim / Zdjęcia: por. Paweł Przepiórka, 34. BKPanc.

Podczas szkolenia polscy saperzy działali na etatowym sprzęcie amerykańskim. Używali również ich środków zapalających (STS) i materiałów wybuchowych (C4). Wszystkie czynności poprzedzające wysadzenie były wykonywane przez wojskowych z sekcji rozminowania.

W trakcie szkolenia polscy saperzy mieli również okazję do zapoznania się z używanym przez Amerykanów robotem do rozminowania Talon i strojem EOD-8. - Stopniowo rozwijamy współpracę z amerykańskim EOD. Już niedługo planowane jest następne wspólne działanie wojsk koalicji. Przyglądaliśmy się amerykańskim procedurom, omawialiśmy nasze, tłumaczyliśmy Amerykanom jakie zasady obowiązują w Polsce i czym się różnią. Przepisy bezpieczeństwa niewiele odbiegają od przepisów polskich. Najważniejsze, aby nie wpaść w rutynę i za każdym razem je przestrzegać – powiedział dowódca sekcji, plut. Damian Olszewski.

W połowie czerwca żołnierze VIII zmiany PKW Afganistan przejęli obowiązki w ramach misji (Przekazanie dowodzenia w PKW Afganistan, 2018-06-15). Trzon kontyngentu stanowią żołnierze z 34. Brygady Kawalerii Pancernej, wspierani przez wojskowych z m.in. 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

Na podstawie informacji mjr Tomasza Rylicha, 34. BKPanc.
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.