Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Transavia ponownie w Krakowie

Lotnictwo cywilne, 10 października 2018

9 października linie Transavia zainaugurowały loty na trasie Eindhoven – Kraków. Dwugodzinne rejsy pomiędzy oboma miastami będą wykonywane cztery razy w tygodniu – w poniedziałki, czwartki, piątki i niedziele – samolotami Boeing 737-800, skonfigurowanymi do przewozu 189 pasażerów.

Okolicznościową wstęgę przecięli prezes zarządu Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice Radosław Włoszek i załoga inauguracyjnego rejsu: kapitan Mattijs Notkamp, pierwszy oficer Niels Huber i szefowa pokładu Crystal Franken / Zdjęcia: Marcin Sigmund

Pierwszy lot na trasie Kraków – Eindhoven został wykonany Boeingiem 737-800 o imieniu Wilco van Elk i noszącym specjalne malowanie Piotruś Pan. Samolot wylądował w Krakowie o godz. 13:51 i został powitany tradycyjnym salutem wodnym. Start w kierunku powrotnym nastąpił o godz. 14:42.

Podczas uroczystości na płycie postojowej okolicznościową wstęgę przecięli prezes zarządu Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice Radosław Włoszek i załoga inauguracyjnego rejsu: kapitan Mattijs Notkamp, pierwszy oficer Niels Huber i szefowa pokładu Crystal Franken, w asyście Gerwout van den Heuvel, Emiel Hoenselaar i Melanie Habets. Pasażerowie pierwszego rejsu zostali przywitani cukierkami z krakowskiej manufaktury słodyczy, a załoga samolotu tortem.

Połączenie linii lotniczej Transavia do Eindhoven jest pierwszym z dziewięciu nowych połączeń, które zostaną zainaugurowane w najbliższych miesiącach. Nowego przewoźnika przywitaliśmy tradycyjnym salutem wodnym – powiedział prezes zarządu MPL Kraków-Balice Radosław Włoszek.

Cieszymy się, że jesteśmy w Krakowie, który jest naszą drugą destynacją w Polsce po Katowicach, gdzie lądujemy od 2017. Oba miasta znajdują się na południu Polski, w najgęściej zaludnionym rejonie kraju. W tym regionie mieszka i pracuje około 10 mln osób, dlatego ma on dla nas ogromny potencjał. Stąd pochodzi też wielu Holendrów polskiego pochodzenia. Poza tym, w Holandii szybko rośnie zainteresowanie Krakowem jako miejscem wyjazdów weekendowych. W ciągu ostatnich pięciu lat liczba pasażerów podróżujących z Holandii do Polski podwoiła się, rosnąc o średnio 15% rocznie – powiedział Erik-Jan Gelink, dyrektor ds. komunikacji linii lotniczych Transavia.

Należące do grupy Air France KLM linie Transavia świadczą usługi przewozów regularnych i czarterowych do ponad 110 miejsc, głównie w Europie i Afryce Północnej, przewożąc około 15 mln pasażerów rocznie. Głównymi bazami przewoźnika w Holandii są Amsterdam, Rotterdam/Haga i Eindhoven, a we Francji Paryż, Nantes i Lyon.

W przeszłości, od 29 października 2007 do 22 czerwca 2010, linie Transavia France wykonywały już rejsy z lotniska Paryż-Orly do Krakowa. Aktualnie loty z Krakowa do Eindhoven w poniedziałki, wtorki, czwartki, piątki i soboty wykonują linie Ryanair, zaś KLM latają trzy razy dziennie do Amsterdamu (Transavia wraca do Krakowa, 2018-04-18).

Krakowskie lotnisko jest jedynym regionalnym portem lotniczym w Polsce obsługującym powyżej 5 mln pasażerów rocznie. We wrześniu z jego usług skorzystało 614 567 pasażerów, czyli o 69 tys. (13%) więcej niż przed rokiem. W miesiącu tym odnotowano łącznie 4600 startów i lądowań, czyli o 9% więcej niż w analogicznym okresie 2017.

24 września br. ustanowiono rekord liczby obsłużonych w ciągu doby pasażerów na krakowskim lotnisku, odprawiając 23 931 osób (poprzedni rekord z sierpnia 2016 wynosił 22 552 podróżnych), zaś cztery dni później, 28 września rejsem Lufthansy z Monachium do Krakowa przyleciał 5-milionowy pasażer obsłużony w tym roku. Łącznie w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2018 z usług krakowskiego lotniska skorzystało 5 055 194 podróżnych, czyli o 16% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Na podstawie informacji Marcina Sigmunda
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.