Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Bombardier oskarża Mitsubishi

Lotnictwo cywilne, Przemysł lotniczy, Strategia i polityka, 23 października 2018

Bombardier wytoczył Mitsubishi Aircraft proces przed sądem federalnym w Seattle, twierdząc, że kilku byłych pracowników kanadyjskiej spółki ukradło poufne dokumenty dotyczące certyfikacji samolotów rodziny CSeries przed podjęciem nowej pracy w przedsiębiorstwach Mitsubishi Aircraft Corporation, Mitsubishi Aircraft Corporation America i Seattle AeroTEC, które pomaga w próbach w locie MRJ.

Japoński MRJ jest bezpośrednim konkurentem dla kanadyjskich samolotów komunikacji regionalnej / Zdjęcie: Mitsubishi Aircraft

Proces certyfikacji nowego samolotu komunikacyjnego jest niezwykle złożony i kosztowny w realizacji. Od 2000 tylko cztery przedsiębiorstwa na świecie były w stanie opracować od podstaw duży samolot pasażerski zgodnie z wymogami władz lotniczych w Ameryce Północnej lub Europie – twierdzi Bombardier. W pozwie wymieniono m.in. konstruktorów, inżyniera specjalizującego się w układach sterowania lotem, inżyniera ds. osiągów i szefa zespołu prób w locie CSeries. Mieli oni rzekomo przesyłać pocztą elektroniczną dokumenty z ich kont na konta osobiste przed odejściem z pracy w 2016 i 2017. Ogółem zatrudnienie w spółkach związanych z programem MRJ znalazło ponad 90 byłych pracowników Bombardiera. Informacje zawarte w tych dokumentach byłyby nieocenione dla każdego, kto byłby zaangażowany w proces certyfikacji statków powietrznych w celu dopuszczenia do eksploatacji – mówi pozew (FIA 2018: Próby MRJ90 przekroczyły półmetek, 2018-07-17, Pierwsza sprzedaż A220, 2018-07-11).

Mamy mocne dowody potwierdzające, że tajemnice handlowe Bombardiera zostały sprzeniewierzone i są wykorzystywane do certyfikacji samolotu komunikacji regionalnej MRJ. Bombardier […] podejmuje wszelkie niezbędne kroki w celu ochrony swojej własności intelektualnej  – twierdzą cytowani przez FlightGlobal przedstawiciele Bombardiera.

Bombardier żąda odszkodowania finansowego (suma nie została ujawniona), a także nakazu, aby Mitsubishi i AeroTEC nie używały żadnych zastrzeżonych informacji Bombardiera przywłaszczonych przez żadnego byłego pracownika Bombardiera i aby powstrzymały rekrutację swoich pracowników w celu uzyskania takich informacji. Pracownicy Mitsubishi Aircraft odpierają te zarzuty mówiąc, że są one nieuzasadnione i czekają na możliwość udowodnienia tego w trakcie postępowania sądowego.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.