Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Fregata Helge Ingstad zatonęła

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 14 listopada 2018

Marynarka wojenna Norwegii poinformowała, że fregata rakietowa HNoMS Helge Ingstad, która przed kilkoma dniami zderzyła się z tankowcem nieopodal wybrzeży Norwegii, prawie w całości zatonęła. Obecnie trwają przygotowania do wydobycia okrętu na powierzchnię i przetransportowania do bazy morskiej.

Norweska fregata rakietowa HNoMS Helge Ingstad prawie w całości znajduje się pod powierzchnią wody w rejonie fiordu Hjeltefjorden na północ od wyspy Sotra. Obecnie trwają przygotowania do wydobycia okrętu i przetransportowania go do bazy w Haakonsvern nieopodal Bergen / Zdjęcia: Jakob Østheim, MO Norwegii

Od 8 listopada, kiedy doszło do zderzenia z idącym pod flagą Malty tankowcem Sola TS, fregata rakietowa HNoMS Helge Ingstad (F313), typu Fridtjof Nansen, spoczywała na skalistym wybrzeżu w rejonie fiordu Hjeltefjorden na północ od wyspy Sotra (Norweska fregata zderzyła się z tankowcem, 2018-11-08). Pomimo wysiłków podejmowanych przez norweską marynarkę wojenną i inne służby państwowe oraz przedsiębiorstwa prywatne, okręt systematycznie nabierał wody i mocniej osadzał się na dnie, do tego stopnia że dziś ponad powierzchnię wody wystaje już tylko czubek masztu okrętu wraz z kilkoma antenami wieloczynnościowego radaru AN/SPY-1F będącego częścią systemu wykrywania, naprowadzania i kierowania ogniem Aegis.

Obecnie Norwegowie przygotowują się do wydobycia okrętu z powrotem na powierzchnię, a następnie przetransportowania go do bazy marynarki wojennej Haakonsvern nieopodal Bergen, gdzie dokonana zostanie inspekcja i ocena stanu technicznego HNoMS Helge Ingstad. Na ich podstawie podjęta zostanie decyzja co do przyszłości fregaty.

Po wydobyciu na powierzchnię fregata HNoMS Helge Ingstad ma zostać umieszczona na barce/statku półzanurzalnym, a następnie przetransportowana do Haakonsvern. Operację wydobycia okrętu realizować i nadzorować ma norweskie przedsiębiorstwo BOA Management, które będzie współpracować z resortem obrony Norwegii i partnerami prywatnymi. 
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.