Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Norweska fregata zderzyła się z tankowcem

Wypadki, Marynarka wojenna, 08 listopada 2018

Dziś o 4:26 czasu lokalnego fregata HNoMS Helge Ingstad zderzyła się u wybrzeży Norwegii z tankowcem Sola TS, płynącym pod flagą Malty, i holownikiem Tenax. Do zderzenia doszło w rejonieHjeltefjorden, na północ od Sotry. Fregata szybko nabrała wody i osiadła na dnie.

Fregata HNoMS Helge Ingstad, która osiadła na dnie po zderzeniu z tankowcem Sola TS / Zdjęcie: RNN

Na pokładzie fregaty znajdowało się 137 marynarzy. 10 z nich pozostało na pokładzie, by próbować utrzymać kontrolę nad okrętem. Pozostałych ewakuowano. Okazało się, że 8 z nich odniosło obrażenia i trafiło do szpitala.

Tankowiec, który wypłynął z terminalu Equinor's Sture w Øygarden, nie odniósł poważniejszych uszkodzeń. Nie stwierdzono wycieków ropy z niego. Nic nie stało się żadnemu z 23 członków załogi statku. Tankowiec, o pojemności 62 tys. t, został odholowany z powrotem do terminalu.

HNoMS Helge Ingstad, fregata typu Fridtjof Nansen, pływa w Royal Norwegian Navy od 2009. Dziś w nocy była w drodze do bazy marynarki wojennej w Haakonsvern. Wcześniej uczestniczyła w ćwiczeniach Trident Juncture 2018.

Jak poinformował Norweski Komitet Śledczy ds. Wypadków (AIBN), dzisiaj rozpocznie się dochodzenie w sprawie przyczyn incydentu. Dochodzenie będzie prowadzone we współpracy z Norweską Komisją Dochodzeniową ds. Wypadków Wojskowych (DAIBN) i Jednostką ds. Badania Bezpieczeństwa Morskiego (MSIU) z Malty. Marynarka norweska zapowiedziała próbę przeholowania fregaty do pobliskiej bazy Haakonsvern.

Nie wiadomo, co było przyczyną zderzenia. Prawdopodobnie przyczynił się do niego silny sztorm. Wcześniej spowodował on wycofanie z ćwiczeń Trident Juncture, przed ich zakończeniem, grupy lotniskowca USS Harry S. Truman (Okręty przeciwminowe RN na Trident Juncture 2018, 2018-11-05).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.