Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

ORP Gen. K Pułaski na Trident Juncture 2018

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 29 października 2018

Fregata rakietowa ORP Gen. K Pułaski uczestniczy w międzynarodowym ćwiczeniu Trident Juncture 2018. Scenariusz ćwiczenia odwzorowuje operację reagowania kryzysowego prowadzoną na lądzie, morzu i w powietrzu. Całością sił dowodzi admirał James G. Foggo, dowódca Dowództwa Sił Połączonych NATO w Neapolu.

Trident Juncture jest planowym, cyklicznym, międzynarodowym ćwiczeniem Sojuszu Północnoatlantyckiego odbywającym się na lądzie, morzu i w powietrzu. Ma charakter defensywny i realizowane jest w myśl artykułu 5. Traktatu Północnoatlantyckiego, który mówi o wspólnej, kolektywnej obronie członków Sojuszu. Tegoroczna edycja ćwiczenia będzie stanowiła okazję do certyfikacji dla jednostek przewidzianych do Sił Odpowiedzi NATO w 2019, a także test dla Sojuszniczego Dowództwo Sił Połączonych NATO (ang. Allied Joint Force Command, JFC) w Neapolu we Włoszech / Zdjęcie: st. chor. mar. Piotr Leoniak, 3. FO

Ćwiczenie Trident Juncture 2018 prowadzone jest na terytorium Norwegii oraz na Morzu Północnym i Norweskim. W przedsięwzięciu bierze udział ok. 50 tys. żołnierzy, 70 okrętów, 250 statków powietrznych i 10 tysięcy pojazdów z 31 państw członkowskich NATO i krajów partnerskich, w tym Finlandii i Szwecji (Royal Navy na Trident Juncture 2018, 2018-10-22).

W ramach Trident Juncture 2018 załoga fregaty rakietowej ORP Gen. K Pułaski (272), typu Oliver Hazard Perry (ORP Gen. K. Pułaski wystrzelił SM-1 , 2018-08-31), doskonali umiejętności w zakresie obrony przeciwlotniczej oraz odpierania symulowanych ataków okrętów nawodnych i podwodnych. Główny nacisk zostanie położony na prowadzenie osłony strategicznego transportu morskiego, poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych, zwalczania celów nawodnych i powietrznych oraz operacjach antyterrorystycznych.

Marynarze przetrenują także współpracę ze statkami powietrznymi, obronę przeciwawaryjną, a także walkę z zagrożeniami asymetrycznymi. Dla okrętu i jego załogi to ostatni element przygotowań do służby w Siłach Odpowiedzi NATO. Fregata ma do nich dołączyć w 2019. Manewry Trident Juncture 18 potrwają do 7 listopada.

Na podstawie informacji kmdr ppor. Radosława Piocha, 3. FO
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.