Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

FlyEye dostarczone wojsku

Obrona terytorialna, Przemysł zbrojeniowy, 20 grudnia 2018

Wczoraj pierwsze 3 zestawy bsl klasy mini FlyEye zostały dostarczone do brygad Wojsk Obrony Terytorialnej na podstawie umowy podpisanej 3 grudnia z Inspektoratem Uzbrojenia MON.

Start platformy latającej odbywa się z ręki. W czasie startu i lądowania nie są wymagane dodatkowe elementy wspomagające. Wariant podstawowy systemu może być przenoszony w dwóch plecakach / Zdjęcie: GRUPA WB

Zgodnie z zapisami umowy o wartości ok. 10 mln zł, dostawy kolejnych zestawów są przewidziane na lata 2019 i 2020 (Umowa na dostawę FlyEye, 2018-12-04).

FlyEye to obecnie jedyny polski, w pełni operacyjny system bezzałogowy służący do realizowania misji rozpoznawczych na polu walki. Pierwsze zestawy tego typu trafiły do polskiej armii w 2010, gdzie są wykorzystywane w oddziałach artyleryjskich oraz w siłach specjalnych (Szkolenie dywizjonu dowodzenia 11. MPA , 2018-02-19).

System swój chrzest bojowy przeszedł podczas misji w Afganistanie, gdzie prowadził misje obserwacyjno-rozpoznawcze na rzecz polskiego kontyngentu ISAF. Obecnie bsl FlyEye, oprócz polskiej armii, znajduje się również na wyposażeniu armii ukraińskiej, gdzie z powodzeniem realizuje zadania na współczesnym polu walki (Fly Eye i Warmate na Ukrainie, 2016-05-05).

Najnowsza odmiana systemu jest już trzecią generacją. W porównaniu do poprzednich wymieniono lub głęboko zmodernizowano praktycznie wszystkie układy pokładowe, w tym zasilania czy same kamery (obecnie dzienna w rozdzielczości Full HD).

System charakteryzuje się łatwością złożenia i demontażu platformy latającej oraz modułową konstrukcją. Istnieje możliwość wcześniejszego zaprogramowania trasy oraz jej zmiany trasy w trakcie lotu, a także sterowania systemem z dwóch oddzielnych stacji kontroli lotów LGCS. Odbiór sygnału wideo oraz przekazywanie danych telemetrycznych do naziemnej stacji kierowania i kontroli odbywa się w czasie rzeczywistym, dzięki cyfrowemu łączu do dwukierunkowej transmisji. Terminal RVT, przenośny i kompaktowy, nie wymaga rozbudowanego systemu antenowego, przy zapewnieniu bardzo dobrych zasięgów również w obszarze zabudowanym. Istnieje możliwość zabudowy dodatkowego transmitera sygnału wideo do lekkich terminali osobistych RVT.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.