Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Chorwacja kupi Gripeny lub FA-50

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 29 grudnia 2016

Zespół ekspertów chorwackiego MON zarekomendował zakup Gripenów lub F/A-50 jako nowych samolotów wielozadaniowych dla HRZ i PZO.

Według zaleceń ekspertów decyzja o wyborze następców chorwackich MiGów-21 musi być podjęta do końca 2017 / Zdjęcie: MO Chorwacji

Jak informują chorwackie media, zespół doradców w ministerstwie obrony, złożony z generałów w stanie spoczynku Josipa Čuletića, Josipa Štimaca i Vlado Bagarića zarekomendował, aby Hrvatsko ratno zrakoplovstvo i protuzračna obrana (HRZ i PZO, chorwackie wojska lotnicze i obrony powietrznej) zakupiły szwedzkie samoloty wielozadaniowe Saab Gripen C/D (Konkurs na nowe samoloty dla Bułgarii, 2016-12-15) lub południowokoreańskie myśliwsko-uderzeniowe KAI FA-50 (Oblot FA-50PH, 2015-06-25). Jako nowe samoloty bojowe HRZ i PZO były brane także ex-izraelskie F-16A/B (Koniec służby Netzów, 2016-12-27, Izrael oferuje Chorwacji F-16 ACE, 2015-06-22) i francuskie Dassault Rafale (Próby Rafale z TALIOS-em, 2016-10-19).

Analizy dotyczące ich zdolności bojowych zostały przesłane na ręce prezydent Chorwacji p. Kolindy Grabar-Kitarović i ministra obrony Damira Krstičevića. – Chorwacja musi posiadać samoloty bojowe, dlatego zalecamy, aby decyzja o wyborze następców MiGów-21 została podjęta do końca 2017 – powiedział gen. Štimac.

Zespół doradców nie ujawnił, który z w/w samolotów będzie najlepszym wyborem dla HRZ i PZO. W oświadczeniu podano jedynie, że wprowadzenie do wyposażenia [Gripenów lub FA-50] będzie wymagać najmniejszych nakładów na infrastrukturę, a koszt ich eksploatacji będzie najmniejszy, co przyniesie krajowi największe korzyści ekonomiczne.

Według nieoficjalnych informacji Szwedzi zaoferowali Chorwatom eskadrę Gripenów C/D oraz udzielenie 15-letniego kredytu na ich zakup, z 3-letnim okresem karencji. Oprócz tego Sztokholm zamierza też dostarczyć HRZ i PZO 4 Gripeny i opłacić ich eksploatację, w okresie przejściowym, przed wejściem do służby docelowych samolotów. Koszt Gripenów, zależnie od wybranego uzbrojenia, szacowany jest na ok. 400 mln USD (ok. 1,7 mld zł). Co ciekawe, tyle samo kosztować ma eskadra południowokoreańskich FA-50…


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.