Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Tuzin kutrów patrolowych dla Wenezueli

Marynarka wojenna, 28 lutego 2014

Holenderska Damen Shipyards Group dostarczy Wenezueli 12 nowych kutrów patrolowych 6 Stan Patrol 4207 i Stan Patrol 5009.

Zdjęcie: Damen

Porozumienie o wartości 220 mln EUR (914,8 mln zł) zakłada dostawę Wenezueli 12 kutrów patrolowych, po 6 SP 4207 (na zdjęciu) i SP 5009. Okręty będą użytkowane do patrolowania wód wyłącznej strefy ekonomicznej kraju. Ich zakup był zapowiadany w przeszłości, jednak wówczas mówiło się o możliwości nabycia zaledwie 4 jednostek (Kolejne patrolowce z Kuby, 2013-12-11).

Za produkcję i dostawę wenezuelskich kutrów patrolowych odpowiadać będzie filia Damen, Damex Shipbuilding & Engineering z siedzibą w Santiago de Cuba na Kubie. To nie pierwsza tego typu usługa kubańskiego przedsiębiorstwa, świadczona Wenezuelczykom.

Kubańczycy odpowiadają m.in. za dostawę Caracas okrętów zaopatrzeniowych projektu Stan Lander 5612 (Kolejny okręt zaopatrzeniowy dla Wenezueli, 2013-10-30), a także części zamiennych do 7 kutrów patrolowych, budowanych dla Armada Bolivariana de Venezuela (marynarki wojennej Wenezueli) przez lokalną wojskową stocznię remontową Unidad Coordinadora de Carenados de la Armada (Ucocar), zlokalizowaną w Puerto Cabello na północy kraju (Wenezuela buduje kutry patrolowe, 2012-03-01).

Dla Damen omawiane zlecenie jest z pewnością największym otrzymanym w ostatnim czasie, jednak nie jedynym. Przez lata Holendrzy wypracowali sobie mocną pozycję w regionie, co zaowocowało podobnymi zamówieniami od wielu państw Ameryki Południowej oraz basenu Morza Karaibskiego (Kolejne zlecenie na SP 4207, 2013-12-13, Pierwszy Stan Patrol 4207 dla Hondurasu, 2013-09-09).

Po piętach Holendrom depcze jednak konkurencja, która najmocniej reprezentowana jest przez południowokoreańskie STX Offshore & Shipbuilding. W ostatnim czasie Koreańczycy otrzymali zlecenie na budowę 5 okrętów patrolowych dla Marina de Guerra del Perú (marynarki wojennej Peru) (Nowe patrolowce dla Peru, 2013-09-23).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra