Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rafale na Dalekiej Północy

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 29 stycznia 2019

Od poniedziałku w bazie lotniczej Ilmavoimat (wojsk lotniczych Finlandii) w Rovaniemi przebywa jeden z wielozadaniowych samolotów bojowych Dassault Aviation Rafale B ze składu Armee de l’Air (wojsk lotniczych Francji). Baza Rovaniemi leży kilka km na południe od północnego koła podbiegunowego. Obecnie panują tam najsurowsze warunki zimowe.

Francuski Rafale B w bazie Rovaniemi / Zdjęcie: Ilmavoimat

Rafale ma spędzić zaplanowano na Dalekiej Północy tydzień. W tym czasie sprawdzane będzie działanie jego zespołu napędowego i instalacji pokładowych w niskich temperaturach. Plany zakładają też wykonanie kołowań i być może kilku lotów (Kontrakt na Rafale F4, 2019-01-14).

Jak podają Finowie, pobyt francuskiego samolotu w Rovaniemi nie jest w żaden sposób związany z trwającym konkursem, w ramach którego Ministerstwo Obrony Finlandii zamierza zakupić 64 nowe wielozadaniowe samoloty bojowe, które zastąpią w służbie Hornety, używane przez Ilmavoimat od początku lat 1990. Pod uwagę brane są: Boeing F/A-18E/F Super Hornet, Dassault Rafale, Eurofighter Typhoon, Lockheed Martin F-35A i Saab Gripen.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.