Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Konferencja eFP w Elblągu

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 08 lutego 2019

Konferencja dotycząca synchronizacji szkolenia wzmocnionej Wysuniętej Obecności (enhanced Forward Presence - eFP) NATO została przeprowadzona w siedzibie Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód.

Wielonarodowe grupy bojowe rozpoczęły funkcjonowanie w 2017. Dziś współdziałanie w ramach wzmocnionej Wysuniętej Obecności NATO żołnierzy z różnych państw i różnych rodzajów Sił Zbrojnych stanowi przykład interoperacyjności, organizacji szkolenia i synchronizacji ćwiczeń, który można zastosować w całym Sojuszu / Zdjęcia: kpt. Paulina Montewka, Wielonarodowa Dywizja Północny-Wschód

Zaledwie 6 grudnia 2018 Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód osiągnęło pełną gotowość (MND-NE w Elblągu gotowa do działania, 2018-12-04), a już dwa miesiące później w nowej siedzibie gościło uczestników konferencji dotyczącej synchronizacji szkolenia pododdziałów i oddziałów wchodzących w skład wzmocnionej Wysuniętej Obecności NATO (ang. eFP - enhanced Forward Presence). Organizatorem konferencji było Sojusznicze Dowództwo Sił Połączonych stacjonujące w Brunssum (ang. Joint Force Commands Brunssum, JFCBS).

To właśnie na tym szczeblu podjęto decyzję, iż Elbląg i Dowództwo Wielonarodowej Dywizji to najlepsze miejsce do organizacji tego typu przedsięwzięcia. O jego randze świadczy obecność, obok żołnierzy służących w JFCBS, przedstawicieli Naczelnego Dowództwa Sojuszniczych Sił w Europie (ang. Supreme Headquarters Allied Powers Europe, SHAPE). W konferencji brali udział również przedstawiciele Połączonego Dowództwa Sił Lądowych NATO (ang. Allied Land Command, LANDCOM), Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód (ang. Multinational Corps Northeast, MNC-NE), brygad narodowych, z którymi współpracują grupy bojowe, grup bojowych stacjonujących w państwach bałtyckich i w Polsce oraz przedstawiciele innych struktur Sojuszu.

Konferencja była kolejnym krokiem zrealizowanym przez dowództwo elbląskiej dywizji w ramach koordynacji szkolenia oraz ćwiczeń wielonarodowych grup bojowych. Jej celem była synchronizacja ćwiczeń, integracja zasobów oraz określenie głównego wysiłku w br. szkoleniowym. Na zakończenie wydarzenia dowódca Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód, gen. dyw. Krzysztof Motacki podkreślił, że tego typu spotkania, obok określenia czekających nas zadań szkoleniowych, stanowią również doskonałą okazję do tego, aby ludzie pochodzący z różnych krajów i pracujący w różnych krajach spotkali się osobiście.

Na podstawie informacji mjr Dariusza Guzendy, Wielonarodowa Dywizja Północny-Wschód
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.