Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Polska zakupiła HIMARS

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 13 lutego 2019

Szef MON, Mariusz Błaszczak, podpisał dziś dokument potwierdzający zawarcie umowy na zakup dla polskiego wojska dywizjonowego modułu ogniowego Homar. Wydarzenie odbyło się w obecności Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy oraz Wiceprezydenta USA, Michaela Pence’a.

Szef MON, Mariusz Błaszczak, podpisał dziś umowę na zakup 18 wyrzutni bojowych i dwóch do szkolenia M-142 Himars wraz zapasem amunicji rakietowej GMLRS i ATACMS oraz szkolnej LCRR, które wejdą w skład dywizjonu artylerii rakietowej w ramach programu Homar / Zdjęcie: MON

- System Himars to uzbrojenie, które zwiększy zdolności bojowe Wojska Polskiego i które przysłuży się do tego, że wschodnia flanka NATO będzie zabezpieczona - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w środę w Warszawie. - Moją rolą jako ministra obrony narodowej jest doprowadzenie do tego żeby Wojsko Polskie było liczniejsze – i tak się dzieje. Żeby Wojsko Polskie było wyposażone w nowoczesny sprzęt - i tak też się dzieje. Podpisany kontrakt na dostawy systemu Patriot i podpisana w ubiegłym miesiącu umowa dotycząca zakupu śmigłowców Black Hawk dla wojsk specjalnych, a w końcu dzisiejsza umowa dotycząca systemu HIMARS są tego dowodem – dodał szef MON (Umowa na S-70i dla Wojsk Specjalnych, 2019-01-25; Początek Wisły za 16,6 mld zł, 2018-03-28).

Przedmiotem umowy jest dostawa pierwszego dywizjonu, w skład którego wejdzie 18 wyrzutni bojowych i dwóch do szkolenia M-142 Himars wraz zapasem amunicji rakietowej GMLRS i ATACMS oraz szkolnej LCRR. Dostarczone zostaną także pojazdy dowodzenia, wozy amunicyjne i ciągniki ewakuacyjne. Umowa obejmuje również wsparcie logistyczne, szkoleniowe i techniczne. Pierwszy dywizjon systemu zostanie pozyskany w konfiguracji maksymalnie zbliżonej do znajdujących się na wyposażeniu USA.

Wojsko Polskie pozyska pierwszy dywizjonowy moduł ogniowy wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych systemu HIMARS. Wartość umowy wynosi 414 mln USD (1,5 mld zł) netto (414 mln USD za dywizjon HIMARS, 2019-02-10). Zakup został przeprowadzony w formule Foreing Military Sales, czyli poprzez zawarcie umowy pomiędzy rządami Rzeczypospolitej Polskiej oraz USA. Dostawy elementów systemu HIMARS będą realizowane sukcesywnie do 2023

- To ważne wydarzenie, które wpisuje się w od dawna zapowiedziany i przygotowany program modernizacji polskiej armii. Program, który sprowadza się do wymiany uzbrojenia na uzbrojenie nowoczesne, odpowiadające współczesnym standardom, funkcjonujące w armiach państw NATO - powiedział prezydent Andrzej Duda.

System HIMARS będzie służył do rażenia wyselekcjonowanych celów w taktycznej i operacyjnej strefie działań, takich jak kluczowe obiekty o znaczeniu militarnym, elementy logistyczne i dowodzenia, czy elementy ugrupowania bojowego pododdziałów przeciwlotniczych oraz artylerii naziemnej. Będzie to kolejny element, po wprowadzeniu 155-mm samobieżnych armatohaubic Krab i 120-mm moździerzy samobieżnych Rak, modernizacji Wojsk Rakietowych i Artylerii (Szkolenie KMO Rak, 2019-02-05; Strzelania bojowe Krabów, 2018-05-28). 

Na podstawie informacji MON


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.