Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

414 mln USD za dywizjon HIMARS

Strategia i polityka, 10 lutego 2019

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował dzisiaj, że w najbliższą środę zostanie podpisana umowa o zakupie dywizjonu artylerii rakietowej HIMARS. Jej wartość to 414 mln USD.

Zdjęcie: US Army

Zapowiedź została złożona w czasie wizyty premiera Mateusza Morawieckiego i szefa resortu obrony na terenie jednostki 1. Warszawskiej Brygady Pancernej w Wesołej (Zapowiedź zakupu zestawów HIMARS, 2019-02-09). Minister ujawnił, że zakup będzie dotyczył 20 wyrzutni (18 dla dywizjonu i 2 dla ośrodka szkolenia w Toruniu). Nie podał żadnych innych szczegółów, w tym kluczowych informacji dotyczących systemu dowodzenia i kierowania ogniem.

Według informacji na stronie internetowej MON, wartość umowy wynosi 414 mln USD netto. Podano, że zakup został przeprowadzony w formule Foreing Military Sales, a więc za pośrednictwem Pentagonu. Oprócz wyrzutni rząd polski kupuje pociski bojowe rodzin GMLRS i ATACMS oraz szkolne LCRR. Dostarczone zostaną także pojazdy dowodzenia, wozy amunicyjne i ciągniki ewakuacyjne. Umowa obejmuje również wsparcie logistyczne, szkoleniowe i techniczne. Pierwszy dywizjon systemu zostanie pozyskany w konfiguracji maksymalnie zbliżonej do znajdujących się na wyposażeniu USA. Dostawy elementów systemu będą realizowane sukcesywnie do 2023 roku – zaznaczono w informacji resortu obrony.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra