Northrop Grumman i MBDA pomyślnie zakończyły wspólny, sfinansowany z własnych środków program dołączenia pocisków rodziny CAMM do zintegrowanego systemu dowodzenia (IBCS) obroną powietrzną i przeciwrakietową (IAMD). CAMM jest pierwszym nie-amerykańskim pociskiem zintegrowanym z IBCS.
To kolejny dowód na to, że architektura projektu IBCS pozwala na integrację z nim dowolnych sensorów i pocisków w krótkim czasie i niewielkim nakładem kosztów. Dzięki IBCS, do którego można dołączyć IAMD następnej generacji w wielowymiarowej przestrzeni bitewnej, żołnierze mają przewagę wynikającą z możliwości użycia każdego dostępnego sensora i pocisku, aby przeciwdziałać ewoluującym i pojawiającym się zagrożeniom – powiedział Bill Lamb, dyrektor Northrop Grummana ds. międzynarodowych systemów zarządzania walką
Przy aprobacie Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych i Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii, Grumman Northrop i MBDA zainwestowały własne fundusze, aby zademonstrować integrację opracowanego przez Northrop Grumman IBCS z rodziną pocisków MBDA CAMM. Spółki zakończyły funkcjonalną integrację CAMM i systemu kierowania ogniem IBCS dla całego procesu odpalania pocisku w różnych kierunkach.
Ta integracja jest kolejnym dowodem na to, że rodzina pocisków CAMM i związane z nimi systemy od samego początku były projektowane w celu integracji z siecią IAMD, zawierającą systemy kierowania i dowodzenia przestrzenią bitewną i czujniki innych producentów. Umożliwia to prowadzenie działań w najbardziej złożonych scenariuszach, przy niewielkim zapotrzebowaniu na przepustowość sieci i mniejszym obciążeniu integracją – dodał powiedział Michael Mew, szef programu obrony powietrznej w MBDA.
IBCS jest kluczową zmianą dla IAMD poprzez zastąpienie starych, rozproszonych systemów przez sieciocentryczny system następnej generacji, lepiej reagujący na ewoluujące złożone zagrożenia. System integruje zasadniczo odmienne radary i uzbrojenie, umożliwiając stworzenie o wiele bardziej skutecznego w działaniu IAMD. IBCS dostarcza pojedynczy zintegrowany obraz sytuacji w powietrzu z bezprecedensową dokładnością i zwiększa obszary obserwacji i ochrony. IBCS, o otwartej architekturze, umożliwia dołączenie obecnych i przyszłych sensorów i pocisków i współdziałanie ze wspólnym systemem dowodzenia i kierowania oraz obrony przed pociskami balistycznymi (Pełny transfer technologii CAMM, 2018-12-20).