Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Porozumienie PGZ i MBDA

Przemysł zbrojeniowy, 02 lutego 2017

Polska Grupa Zbrojeniowa i europejski koncern MBDA podpisały dzisiaj porozumienie o partnerstwie strategicznym.

Porozumienie o partnerstwie strategicznym podpisali prezes zarządu PGZ Arkadiusz Siwko (z lewej) i wiceprezes MBDA na Europę Paul Stanley / Zdjęcie: PGZ

Celem podpisanego porozumienia jest poszerzenie wzajemnej współpracy pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniową i MBDA oraz rozwój kompetencji przemysłowych Grupy PGZ w zakresie systemów rakietowych i pocisków rakietowych. Dotyczy to zarówno obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, jak i morskich i powietrznych systemów rakietowych. Dokument nakreśla ramy współpracy Polskiej Grupy Zbrojeniowej z MBDA w zakresie programów rakietowych ujętych w Planie Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP, zwłaszcza programu dotyczącego przeciwlotniczego zestawu rakietowego krótkiego zasięgu o kryptonimie Narew (Nowy PMT, 2016-10-19).

Porozumienie zakłada, że jeżeli MON zdecyduje o wyborze oferowanych przez MBDA rozwiązań z zakresu systemów rakietowych i rakiet, MBDA zrealizuje znaczący i uzgodniony wspólnie transfer technologii w tym zakresie do spółek skupionych w Grupie PGZ. W takim przypadku MBDA zadeklarowało także wolę przekazania stronie polskiej know-how oraz możliwość włączenia polskich spółek przemysłu obronnego w międzynarodowy łańcuch dostaw.

Na mocy porozumienia zakłady przemysłowe wchodzące w skład Grupy PGZ zyskują możliwość rozpoczęcia współpracy z MBDA w zakresie pocisków rakietowych, wyrzutni, systemów dowodzenia i kierowania, systemów transmisji danych, wozów wsparcia, integracji systemu, zarządzania programem, obsługi i szkolenia. 

Spółki z Grupy PGZ, które mogą zostać zaangażowane w kooperację z MBDA, to m.in. PIT-Radwar, Mesko, PCO, Zakłady Mechaniczne Tarnów, Wojskowe Zakłady Uzbrojenia, Wojskowe Zakłady Elektroniczne, Wojskowe Zakłady Łączności, OBR Centrum Techniki Morskiej, Huta Stalowa Wola, Jelcz, Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 i Stocznia Remontowa Nauta.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.