Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Woroneż-M na Krymie

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 03 kwietnia 2019

Nieoficjalne źródła w MO FR ujawniły Izwiestiom, że w rejonie nachimowskim Sewastopola powstanie stacja radiolokacyjna dalekiego rozpoznania Woroneż-M. Ma ona zastąpić zbudowaną na Półwyspie Chersońskim jeszcze w czasach ZSRS stację Dniepr, która w ostatnich latach przed przyłączeniem Krymu do Rosji – z powodu konfliktu z Ukrainą – nie funkcjonowała. Stacja będzie budowana na wybrzeżu Morza Czarnego, by zwiększyć jej zasięg i ograniczyć zakłócenia związane z nierównościami terenu. Zasięg Woroneża-M przekracza zasięg Dniepra, który wynosił 3-3,5 tys. km.

Antena pierwszej stacji radiolokacyjnej Woroneż-M zbudowanej w latach 2005-2006 pod Lechtusi w obwodzie leningradzkim. Radiolokator tego typu pracuje w zakresie fal metrowych / Zdjęcie: kremlin.ru

Stacja radiolokacyjna 77Ja6 Woroneż-M pod Sewastopolem ma mieć zasięg 6 tys. km. Urządzenie ma wejść w skład sieci ostrzegającej o atakach rakiet balistycznych na terytorium FR (Czwarty Woroneż w służbie, 2012-05-22). Będzie obserwować głównie obszar Bliskiego Wschodu i Morza Śródziemnego. Budowa ma rozpocząć się w br., a jej zakończenie zaplanowano na 2023.

Budowa Woroneża-M pod Sewastopolem była opóźniana z powodu problemów z infrastrukturą, w tym przede wszystkim zasilaniem w energię elektryczną. Dopiero zbudowanie na Krymie dwóch elektrowni – bałakławskiej (Sewastopol) i tawriczewskiej (Symferopol) rozwiązało ten problem. Do tej pory jednak nie zdecydowano o dokładnej dyslokacji nowego radiolokatora. Odpowiednie analizy mają potrwać jeszcze kilka miesięcy.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.