Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Jubileusz Mi-17 Vbr na ARM

Lotnictwo wojskowe, 08 lipca 2019

Vozduhoplovna Brigada na Armijata na Republika Severna Makedonija (Vbr na ARM, Brygada Lotnictwa Wojsk Lądowych Republiki Macedonii Północnej) obchodziła 25. rocznicę wprowadzenia do eksploatacji śmigłowców transportowych Mi-17. Z tej okazji w bazie lotniczej Petrovec, położonej 17 km na południowy wschód od stolicy Macedonii Północnej, Skopje, odbyła się 5 lipca skromna uroczystość.

Załoga Vbr na ARM, która 25 lat temu wykonała historyczny lot / Zdjęcie: Igor Bożinowski 

Impreza koncentrowała się na pierwszym historycznym locie macedońskiego śmigłowca wojskowego z całkowicie macedońską załogą, złożoną z majora Gorana Zdravkovskiego, kapitana 1. klasy Mome Stojanovskiego i sierżanta sztabowego 1. klasy Zorana Maljceva. Po ukończeniu szkolenia z rosyjskimi instruktorami, wykonali oni pierwszy lot 5 lipca 1994, w godz. 18:00 – 18:30. Z okazji rocznicy śmigłowiec Mi-17 noszący nr takt. 303 otrzymał symboliczny napis 25 години (25 lat).

Oprócz dwóch transportowych Mi-17 (302 i 303) Vbr na ARM ma obecnie na stanie także 4 wyprodukowane w zakładach w Kazaniu śmigłowce uzbrojone Mi-8MT nabyte od Ukrainy w marcu 2001 (n-ry takt. 305, 306, 307 i 308, n-ry ser. 93880, 93969, 94018 i 94303). Wchodziły one w skład ukraińskiego kontyngentu wojskowego rozmieszczonego w Kosowie w ramach międzynarodowej misji pokojowej Kosowo Force (KFOR) i zostały przekazane Macedonii i przewiezione do bazy Petrovec 23 marca 2001, jako wsparcie, podczas kryzysu, który wybuchł 5 marca 2001.

W odpowiedzi na atak albańskich rebeliantów na miasto Tetovo, na początku 25 marca macedońskie siły bezpieczeństwa rozpoczęły ofensywę w celu ich zneutralizowania i wyeliminowania. W operacji tej Vbr na ARM użyła, po raz pierwszy w warunkach bojowych, śmigłowców Mi-17 i Mi-8MT.

Wszystkie macedońskie Mi-17 i Mi-8MT wchodzą w skład Skvadron na Transportni Helikopteri Bukefał (eskadry śmigłowców transportowych Bucefał). Zgodnie z najnowszymi planami eskadra powinna stanowić trzon przyszłej Brygady Lotnictwa. W tym celu oczekuje się, że zdatność do lotu pary Mi-8MT (305 i 306) zostanie przywrócona w latach 2020/21, dzięki czemu pozostaną one w służbie Vbr na ARM przynajmniej do 2028 (Macedońskie śmigłowce wróciły do służby , 2018-09-12).

Na podstawie informacji Igora Bożinowskiego


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.