Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Szkolenie polskich pilotów w Macedonii Pn.

Lotnictwo wojskowe, Wojska lądowe, Strategia i polityka, 23 września 2019

Centrum w Petrovcu w Macedonii Północnej zajmuje się szkoleniem polskich i bułgarskich pilotów wojskowych, ujawniła 13 września minister obrony narodowej kraju Radmiła Szekerinska, uczestnicząc w inauguracji 9. kursu treningowego, jaki rozpoczął się w tej placówce. Szkolenie na symulatorze Mi-24 rozpoczęli też polscy piloci z  1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych.

Pilotów szkolących się w centrum w Petrovcu odwiedzili minister obrony narodowej Macedonii Północnej Radmiła Szekerinska i ambasador RP w tym kraju Wojciech Tyciński / Zdjęcie: MO Macedonii Północnej

W ciągu nadchodzących sześciu tygodni prawie 60 polskich pilotów przejdzie szkolenie na symulatorach w centrum w Petrovcu, a w kolejnym kursie weźmie udział 30 pilotów bułgarskich. Macedonia Północna, jako przyszły członek NATO, ma już jakość i wiedza, którą może zaoferować Sojuszowi – powiedziała minister Szekerinska.

Ambasador RP w Macedonii Północnej Wojciech Tyciński dodał, że współpraca obronna obu krajów jest intensywna i ewoluuje. W Centrum szkolenia w Petrovcu miał okazję zapoznać się z przebiegiem szkolenia polskich pilotów Mi-24.

Nowy kompleks szkoleniowy mieści się bazie Petrovec, leżącej nieopodal stolicy kraju Skopje. Zbudowano go w ramach umowy zawartej w 2011, pomiędzy macedońskim resortem obrony i Elbit Systems, za sumę 43 mln USD.

Centrum zajmuje powierzchnię 13 tys. m2 i składa się z 4 modułów: szkolenia teoretycznego i praktycznego uczniów-pilotów, praktycznego szkolenia lotniczego, szkolenia symulatorowego i pomieszczeń do bazowania i obsługi statków powietrznych. Między innym znajduje się tam nowy heliport, hangary i 2 kompleksowe symulatory lotu śmigłowców Mi-8/17/171 i Mi-24, opracowane przez rumuńską Simultec, spółkę zależną Elbit Systems. Te ostatnie pozwalają na szkolenie załóg w wykonywaniu procedur normalnych i awaryjnych oraz złożonych misji w różnych warunkach pogodowych, niezależnie od pory doby. Dzięki temu znacznie zredukowano koszt eksploatacji w/w wiropłatów. 

Dotychczas kursy w  Petrovcu zakończyło już 24 pilotów: 13 skierowała tam Vazduhoplovna Brigada na Armijata na Republice Severna Makedonija (Brygada Lotnictwa Armii Republiki Macedonii Północnej), 9 Helikopterska jedinica (jednostka śmigłowców) rodzimego MSW i 2 – Vazduhoplovstvo i protivvazdušna odbrana (wojska lotnicze i OP) Czarnogóry.

Na mocy ustaleń międzyrządowych w Petrovcu szkolenie symulatorów przeszli lub przejdą piloci wojskowi z Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Republiki Czeskiej i Bułgarii, a także Nigerii, Kamerunu i Polski (Szkolenie pilotów 56. BLot. w Macedonii, 2018-11-29).

Na podstawie informacji Igora Božinovskiego


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.