Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pierwszy Kontiejnier w linii

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 03 grudnia 2019

1 grudnia 2019 w rosyjskiej Mordowii rozpoczęła dyżur bojowy pierwsza zahoryzontalna stacja radiolokacyjna Kontiejnier. W najbliższym czasie ma zostać uruchomiona kolejna, pokrywająca swym zasięgiem Arktykę. Łącznie FR zamierza zbudować cztery stacje typu Kontiejnier, które będą chronić granice we wszystkich kierunkach.

Antena zahoryzontalnej stacji radiolokacyjnej Kontiejnier zainstalowanej w Mordowii / Zdjęcie: Wiestnik Mordowii

Pierwsza stacja Kontiejnier pracuje pod kontrolą 1. Armii obrony powietrznej i przeciwrakietowej. Swym zasięgiem obejmuje kierunek zachodni i południowy. Kontroluje więc m.in. przestrzeń nad Bałtykiem, Morzem Czarnym i Śródziemnym.

Zahoryzontalna stacja radiolokacyjna Kontiejnier może wykrywać wszelkie obiekty w atmosferze i poza nią – do jonosfery. Mogą to być m.in. samoloty, śmigłowce i bezzałogowce oraz pociski samosterujące. Zasięg stacji w typowych warunkach wynosi 2-3 tys. km. Jej konstruktorzy twierdzą, że może ona wykrywać także obiekty zbudowane z wykorzystaniem technik stealth, w tym samolotów Lockheed Martin F-35.

Stacje Kontiejner uzupełniają instalowane od kilku lat radiolokatory systemu wczesnego ostrzegania o ataku rakietowym rodziny Woroneż (Woroneż-WP w budowie, 2012-05-23). Te działają w paśmie metrowym lub decymetrowym, co powoduje, że mają zasięg nadhoryzontalny. Zbudowano i uruchomiono ich już pięć (kolejny Woroneż-M ma powstać na Krymie, Woroneż-M na Krymie, 2019-04-03). Dzięki modułowej konstrukcji stacje Woroneż są instalowane wielokrotnie szybciej niż radiolokatory poprzedniej generacji – w 12-18 miesięcy.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.