Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wstrzymanie programu OMFV

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 21 stycznia 2020

US Army poinformowała o wstrzymaniu realizacji programu Optionally Manned Fighting Vehicle mającego wyłonić następcę bwp M2 Bradley. Przed kontynuacją programu zweryfikowane zostaną wymagania i tryb wyboru nowego pojazdu.

US Army utrzymuje, że OMFV jest jednym z kluczowych programów sił zbrojnych, a jego realizacja będzie kontynuowana, pomimo pojawiających się pogłosek o jego anulowaniu / Zdjęcie: US Army 

Wątpliwości w programie budziła szybka dyskwalifikacja oferty konsorcjum Raytheona i Rheinmetall, które nie otrzymało kontraktu na finansowanie prac nad prototypem pojazdu z budżetu Pentagonu. Tym samym w postępowaniu pozostała wyłącznie oferta GDLS. Prawdopodobnie po zrewidowaniu zasad realizacji programu powróci się do trybu konkurencyjnego. Nieoficjalnie mówi się też o trudnościach ze spełnieniem części wymagań technicznych na przyszły bwp co może wpłynąć na ich zmianę.

W programie do niedawna były oferowane dwie konstrukcje. Pojazd GDLS oparty o bwp ASCOD 2 i oferowany przez niemiecko-amerykańskie konsorcjum Lynx KF 41 (Lynx wykluczony z programu OMFV, 2019-10-08). Istnieje duże prawdopodobieństwo, że obie konstrukcje znowu staną do rywalizacji. Dr Bruce Jette, zastępca sekretarza US Army ds. zakupów, logistyki i technologii, powiedział: Pozostajemy zaangażowani w program OMFV, gdyż jest to jeden z dwóch najważniejszych priorytetów modernizacji. Potrzebujemy nowych zdolności bojowych. Konieczne jest, byśmy dokonali najlepszego wyboru dla naszych żołnierzy.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.