Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Macedonia Pn. coraz bliżej NATO

Strategia i polityka, 17 lutego 2020

Minister Spraw Zagranicznych Macedonii Północnej, Nikola Dimitrov, poinformował w mediach społecznościowych o ratyfikowaniu przez północnomacedoński parlament członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim.

Macedonia Północna stanie się 30. członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego / Zdjęcie: Nikola Dimitrov – Twitter

Za członkostwem w NATO głosowało wszystkich 114 obecnych na sali posłów ze 120-osobowego parlamentu (mac. Sobranie). Głosowanie musiało się odbyć kilka tygodni przed planowanym terminem z powodu kończącej się kadencji parlamentu. Po głosowaniu odbyła się krótka uroczystość podniesienia flagi NATO przed budynkiem Sobrania.

Akcesja do NATO stała się dla Skopje możliwa po wycofaniu sprzeciwu Grecji. Wcześniej oba państwa toczyły spór związany z nazwą Macedonii. Taką samą nazwę nosi region Grecji, co było problematyczne dla władz w Atenach. Z tego powodu w ubiegłym roku nastąpiła zmiana nazwy Republiki Macedonii na Republikę Macedonii Północnej co zakończyło spór na linii Skopje-Ateny (Współpraca Grecji z Macedonią Północną, 2019-04-04).

Do stania się pełnoprawnym członkiem NATO Macedonia Północna potrzebuje zgody wszystkich członków Sojuszu. Zgoda została już wyrażona przez 28 z 29 państw. Ostatnim państwem, które nie wyraziło zgody jest Hiszpania. Hiszpański parlament ma zagłosować w tej sprawie w marcu. Dopiero wtedy należy oczekiwać oficjalnego przyjęcia Macedonii Północnej do NATO (Macedonia Pn. chce kupić nowe wozy bojowe, 2019-12-03).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.