Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Bsl Grupy WB w walce z koronawirusem

Przemysł lotniczy, Służby państwowe, 01 kwietnia 2020

26 marca z inicjatywy Małgorzaty Darowskiej – pełnomocnika ministra infrastruktury do spraw bezzałogowych statków powietrznych i programu Centralnoeuropejskiego Demonstratora Dronów (CEDD), odbyło się zebranie przedstawicieli służb, instytucji państwowych i polskich producentów bezzałogowych statków latających. Podczas spotkania omówiono zagadnienie włączenie bezzałogowców do działań związanych ze zwalczaniem skutków choroby.

/ Zdjęcie: Grupa WB

Następnego dnia po spotkaniu, bezzałogowce kierowane przez operatorów gliwickiej spółki Flytronic, wchodzącej w skład Grupy WB, wykonały testowe operacje nad terenami Śląska. Przeprowadzone loty potwierdziły skuteczność bezzałogowców w monitorowaniu zwyczajowych miejsc skupisk ludzkich. Obszary, na których gromadzi się duża liczba osób, są traktowane jako najbardziej sprzyjające w niekontrolowanym rozprzestrzenianiu się wirusa SARS CoV-2. Loty testowe potwierdziły, że bezzałogowce skonstruowane przez Grupę WB mogą być natychmiast wykorzystane do wsparcia wszystkich służb i straży wyspecjalizowanych w ochronie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Sprzęt jest gotowy do użycia.

Nasze bezzałogowce są gotowe do wsparcia pracy służb mundurowych w walce z epidemią. Grupa WB dysponuje nie tylko sprawdzonymi systemami, ale oddaje do dyspozycji służb państwowych również doświadczonych operatorów. Mogą oni wesprzeć funkcjonariuszy Policji i Straży Miejskiej w monitorowaniu z powietrza oraz pomóc im w nadzorowaniu przestrzegania kwarantanny – poinformował prezes spółki Flytronic Jarosław Zając.

Samoloty FlyEye (na zdjęciu) mogą służyć do obserwowania z powietrza szlaków komunikacyjnych, skupisk ludności, popularnych miejsc rekreacji oraz obszarów trudnodostępnych i nie objętych żadną inną formą nadzoru. Przekaz obrazu z bezzałogowego systemu następuje w czasie rzeczywistym do dowolnego miejsca w Polsce, do jednego lub wielu odbiorców jednocześnie.

Bezzałogowce FlyEye umożliwiają ustanowienie systemu łączności głosowej i transmisji wideo dla wszystkich służb zarządzania kryzysowego. W razie potrzeby doświadczeni szkoleniowcy ze spółki Flytronic będą wspierali działania funkcjonariuszy i medyków w monitorowaniu przebiegu kwarantanny. Instruktorzy będą też w stanie bardzo szybko przeszkolić przyszłych operatorów systemów bezzałogowych.

Grupa WB może w bardzo krótkim czasie uruchomić mobilne stacje monitorowania wybranych obszarów. Bezzałogowce mogą być w pełni zintegrowane z centrum monitorowania, funkcjonującym 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu do którego trafiać będzie obraz z dziennych i nocnych kamer aparatów opracowanych przez spółkę Flytronic (FlyEye dostarczone wojsku, 2018-12-20).

Grupa WB oferuje także bsl FlyEye MED jako system zapewniający wsparcie dla wszystkich służb medycznych, który może bezpiecznie dostarczyć leki i inne środki medyczne na odległość do 50 km. W razie potrzeby FlyEye MED można natychmiast skierować do akcji. Wystartuje on z dowolnego miejsca, do którego dotrze wyrzucający go w powietrze operator, nawet z dachu budynku. Bezzałogowiec może przenosić drogą powietrzną niezbędne dla ratowania ludzkiego życia i zdrowia ładunki o masie do 2,8 kg.

Cieszymy się, że w tym trudnym czasie mamy możliwość wsparcia naszymi rozwiązaniami lekarzy, ratowników, pielęgniarek i całego personelu medycznego, który często z narażeniem własnego życia codziennie toczy walkę o zdrowie nas wszystkich – dodał Adam Bartosiewicz, wiceprezes Grupy WB.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.