Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Sentinel-2A – 5 lat na orbicie

Astronautyka, 23 czerwca 2020

Satelita Sentinel-2A przebywa na orbicie okołoziemskiej już 5 lat. W tym czasie okrążył naszą planetę ponad 26 tys. razy i przebył prawie 1,2 mld km. Od czasu wyniesienia na orbitę 23 czerwca 2015 zbudowany przez Airbusa satelita zapewnia zobrazowanie optyczne wysokiej rozdzielczości dla wielu usług i aplikacji, w tym zarządzania rolnictwem i leśnictwem.

W 2019 satelity Sentinel-2 dostarczały co miesiąc prawie 390 TB danych / Ilustracja: Airbus

Wraz z bliźniaczym satelitą Sentinel-2B, wystrzelonym 7 marca 2017, są one najczęściej wykorzystywanymi z całej rodziny satelitów Copernicus, a od początku działalności ponad 60% wszystkich pobrań danych z programu Copernicus pochodzi z Sentinela-2. Obydwa satelity Copernicus Sentinel-2 są wyposażone w wielospektralną kamerę do obrazowania w wysokiej rozdzielczości o polu widzenia 290 km, która rejestruje 13 pasm widmowych do szczegółowego zobrazowania mas ziemi i roślinności.

Misja opiera się na konstelacji dwóch identycznych satelitów na tej samej orbicie, oddalonych od siebie o 180°, co zapewnia optymalne pokrycie i dostarczanie danych. Razem pokrywają one wszystkie obszary lądowe Ziemi, duże wyspy, wody śródlądowe i przybrzeżne, przelatując co 5 dni nad równikiem i co 3 dni nad Europą Środkową.

Misja dostarcza informacji do takich zastosowań, jak monitorowanie rolnictwa i leśnictwa czy pomoc w zarządzaniu bezpieczeństwem żywności. Obrazy satelitarne można wykorzystać do określenia różnych wskaźników roślin. Dzięki szerokiemu próbkowaniu spektralnemu oferowanemu przez misję można określić zmienne geofizyczne, takie jak zawartość chlorofilu w liściach lub zawartość wody w liściach. Jest to szczególnie ważne dla skutecznego prognozowania plonów i zastosowań związanych z wegetacją Ziemi.

Oprócz monitorowania wzrostu roślin Sentinel-2 może być użyty do tworzenia map zmian pokrycia terenu i monitorowania zalesienia na świecie. Dostarcza także informacje o zanieczyszczeniu jezior i wód przybrzeżnych. Obrazy powodzi, erupcji wulkanów i osuwisk przyczyniają się do tworzenia map katastrof i pomagają w akcjach humanitarnych. Ponadto satelity Sentinel-2, choć nie zostały do tego pierwotnie zaprojektowane, mogą pomóc w wykrywaniu unoszących się szczątków na morzu.

W 2019 satelity Sentinel-2 dostarczały co miesiąc prawie 390 TB danych, korzystając z Europejskiego Systemu Przekazywania Danych, służącego do przesyłania danych na ziemię. EDRS to sieć satelitów geostacjonarnych i satelitów na niskich orbitach Ziemi, znana również jako SpaceDataHighway, wyposażonych w laserowe terminale łączności.

Obecnie w centrum integracji satelitów Airbusa w niemieckim Friedrichshafen budowana jest następna para satelitów – Copernicus Sentinel-2C i -2D. Optyczne urządzenia łączności (OCP) zostały właśnie zintegrowane z pierwszym z nich i pomyślnie przeszły testy końcowe, a równolegle trwają prace integracyjne drugiego modelu (Próby akustyczne Sentinela 6A, 2020-05-07, Satelitarna rewolucja w rolnictwie , 2019-08-28, Polski system dla Copernicusa , 2019-07-02).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.