Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wirtualne szkolenie pilotów KLM Cityhopper

Lotnictwo cywilne, 29 października 2020

Już niebawem piloci KLM Cityhopper rozpoczną szkolenia w eksploatacji samolotów Embraer 175 i 190, z zastosowaniem wirtualnej rzeczywistości. Te innowacyjne kursy szkoleniowe, które zostały opracowane przez KLM we własnym zakresie, nie zastępują, lecz stanowią uzupełnienie istniejącego programu szkoleniowego dla pilotów. Wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości ma pozwolić kursantom efektywniej wykorzystać czas na naukę i wnikliwie zdobywać umiejętności w bezpiecznym, wirtualnym środowisku. KLM oczekuje, że kurs w tej formie pozwoli też na oszczędności finansowe, dzięki ograniczeniu liczby zewnętrznych dostawców, a ponadto umożliwi elastyczność w organizowaniu czasu pracy pilotów.

KLM oczekuje, że to nowatorskie podejście do szkolenia pozwoli też na oszczędności kosztów między innymi dzięki temu, że będzie można ograniczyć liczbę zewnętrznych dostawców, a ponadto umożliwi elastyczność w organizowaniu czasu pracy pilotów / Zdjęcie: KLM Cityhopper

Od 5 listopada br. wirtualne szkolenia będą odbywać piloci samolotów Embraer 175 i 190 KLM Cityhopper – spółki-córki KLM, która wykonuje loty europejskie i obsługuje m. in. rejsy z Amsterdamu do Warszawy, Krakowa, czy Poznania. KLM Cityhopper to pierwsza linia, która włączyła nową technologię, jaką jest wirtualna rzeczywistość do szkolenia pilotów Embraerów i postanowiła zbadać możliwości zastosowania wirtualnej rzeczywistości, aby bardziej elastycznie reagować na różne potrzeby szkoleniowe pilotów (KLM wraca do Wrocławia, 2020-07-18).

Wirtualna rzeczywistość sprawia, że szkolenie jest bardziej dostępne. Piloci nie muszą stawiać się na zajęcia w sali szkoleniowej czy symulatorze o określonej godzinie, ale część szkolenia mogą odbyć w każdym momencie i niezależnie od miejsca gdzie są, ponieważ moduł treningowy jest dostępne na żądanie. Dzięki wirtualnej rzeczywistości kursanci mogą wcześniej zapoznać się z kabiną załogi, a następnie z tym przygotowaniem, mogą później efektywniej wykorzystać czas będąc w rzeczywistym symulatorze. Co więcej, ta forma szkolenia zachęca do wnikliwego odkrywania nowej wiedzy i zdobywania umiejętności, bez obawy i ryzyka, bo można to robić bezpiecznie w wirtualnym środowisku – powiedział Sebastian Gerkens, starszy instruktor KLM Cityhopper.

Nowe kursy szkoleniowe z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości dotyczą pilotażu samolotów Embraer 175 i 190 i zostały opracowane przez własnych ekspertów działu IT KLM we współpracy z KLM Cityhopper.

Nowe kursy szkoleniowe z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości dotyczą pilotażu samolotów Embraer 175 i 190 KLM Cityhopper
 

Moduł 1 to Wirtualna kabina załogi (pilot znajduje się w kabinie załogi i może obsługiwać interaktywny, generowany komputerowo obraz tablicy przyrządów i paneli sterowania), moduł 2 to film instruktażowy (pilot siedząc w kabinie załogi, podczas lotu, ogląda dookólny widok na zewnątrz kabiny) ,a moduł 3 to Wirtualny spacer (podczas wirtualnego spaceru po wnętrzu i wokół samolotu znajdujacego się na płycie postojowej, pilot może dokładnie obejrzeć każdy jego element. Wirtualny spacer został skomponowany z wielu zdjęć statycznych).

Werner Soeteman, kierownik Centrum Doskonalenia VR w dziale IT KLM odsłania kulisy pracy nad projektem: Interaktywna wirtualna kabina została stworzona komputerowo w całości przez nasz własny zespół programistów VR i projektantów w 3D. Aby powstało wideo i zdjęcia 360°, pracowaliśmy w kabinie i wokół samolotu posługując się specjalistyczną kamerą do filmów 360°. Natomiast wykonanie filmu 360° z kabiny załogi wymagało ścisłej współpracy naszego inżyniera, specjalisty od wirtualnej rzeczywistości z pilotami KLM Cityhopper, podczas pobytu w kabinie załogi, w trakcie wykonywania prawdziwego lotu. Nasi programiści i specjaliści od IT nie znają szczegółów działania Embraera, choć przy tym projekcie, współpracując z pilotami, z pewnością wiele się nauczyli.

KLM już od pewnego czasu eksploruje możliwości jakie daje wirtualna rzeczywistość w programach szkoleniowych personelu. Technologia ta została już użyta w opracowaniu kursów dla inżynierów obsługi technicznej samolotów i dla personelu pokładowego KLM Cityhopper (LOTAMS przedłuża umowę z KLM Cityhopper , 2019-11-14).

Najnowsze kursy stanowią uzupełnienie istniejącego programu szkoleniowego dla pilotów KLM. KLM Cityhopper aktualnie bada, czy może uzyskać dla nich certyfikat EASA. W przypadku uzyskania takiego dokumentu, kursy w wirtualnej rzeczywistości mogłyby zastąpić niektóre z elementów tradycyjnego szkolenia i część drukowanych podręczników.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.