Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kontrakt na greckie Rafale

Lotnictwo wojskowe, Przemysł lotniczy, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 26 stycznia 2021

Wczoraj, 25 stycznia, w Atenach, prezes i dyrektor generalny Dassault Aviation Eric Trappier i dyrektor generalny ds. uzbrojenia i inwestycji greckiego Ministerstwa Obrony Theodoros Lagios, podpisali w obecności ministrów obrony narodowej Francji i Grecji Florence Parly i Nikolaosa Panagiotopoulosa dwie umowy w sprawie zakupu wielozadaniowych samolotów bojowych Rafale i związanego z tym pakietu wsparcia logistycznego.

Pierwszy ex-francuski Rafale ma przybyć do bazy wojsk lotniczych Grecji w Tanagra w połowie br./ Zdjęcie: Dassault Aviation

Zakup został zatwierdzony przez grecki parlament 13 stycznia. Przeciwko transakcji głosowali posłowie komunistycznej partii Grecji (KKE) i lewicowej MeRA 25 (Grecja zatwierdza zakup Rafale, 2021-01-16).

Polemikí Aeroporía (wojska lotnicze Grecji) otrzymają 12 samolotów w standardzie F3-O4T z zapasów Armée de l'Air et Espace (wojsk lotniczych i kosmicznych Francji) i 6 nowo wyprodukowanych Rafale F-3R, wartych 1,92 mld euro. Za kolejne 400 mln euro koncern MBDA dostarczy Grekom pociski manewrujące SCALP, pociski przeciwokrętowe AM39 Exocet oraz kierowane pociski rakietowe powietrze-powietrze krótkiego zasięgu MICA NG i dalekiego zasięgu Meteor. Grecy pozyskają także zasobniki celownicze Talios.

Aby sprostać pilnej potrzebie władz w Atenach, dostawy samolotów rozpoczną się w czerwcu bieżącego roku i zostaną zrealizowane do początku 2023. Rafale wejdą w skład 332. Mira (eskadry) Geraki (gr. Jastrząb) zastępując eksploatowane obecnie Mirage 2000BGM/EGM3.

Kontrakt na wsparcie logistyczne Rafale używanych przez Polemikí Aeroporía ma obowiązywać przez 4,5 roku, z zapewnieniem dostępności sprzętu i wyposażenia na najwyższym poziomie (Nowi nabywcy Rafale?, 2020-12-04).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.