Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kosowo kolejnym użytkownikiem M1117

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 10 czerwca 2021

USA przekazały Kosowu pięć pojazdów opancerzonych Textron Systems M1117 Guardian 4x4 ASV. Pojazdy zostały pokazane 2 czerwca podczas wizyty ministra obrony Kosowa Armenda Mehaja w Dowództwie Doktryn i Szkolenia Kosowskich Sił Bezpieczeństwa (KSF).

/ Zdjęcie: MO Kosowa

Tego samego dnia ministerstwo obrony poinformowało w mediach społecznościowych, że przekazane pojazdy posłużą do celów szkoleniowych i są częścią darowizny USA, która zostanie przyjęta w ramach procesu.

O szkoleniu kosowskiego personelu wojskowego w eksploatacji nowych pojazdów można było się dowiedzieć wcześniej. 21 kwietnia poinformowała o tym amerykańska ambasada w Prisztinie. Żołnierze US Army przeprowadzili szkolenie kierowców i mechaników KSF w ramach 10-letniej transformacji sił zbrojnych Kosowa.

Wraz z otrzymaniem pojazdów Kosowo stało się drugim po Bułgarii europejskim użytkownikiem M1117. W najbliższym czasie spodziewane jest także pojawienie się tych pojazdów w Grecji zainteresowanej nabyciem ponad 500 nadwyżkowych M1117. W tym celu uzyskana została już zgoda Kongresu co otwiera drogę do rozpoczęcia w ciągu roku dostaw (Kosowo odbiera kolejne HMMWV, 2020-07-31).

Na podstawie informacji Igora Bożinovskiego


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.