Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kosowo odbiera kolejne HMMWV

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 31 lipca 2020

Forca e Sigurisë së Kosovës (KSF, Siły Bezpieczeństwa Kosowa) odebrały 42 nowo wyprodukowane samochody M1151 HMMWV. Uroczystość przyjęcia do uzbrojenia pojazdów odbyła się 29 lipca na terenie koszar Adem Jashari w Prisztinie.

Dostarczone HMMWV dołączą do eksploatowanych już przez Kosowo opancerzonych M1151 i ambulansów M1152 / Zdjęcie: MO Kosowa 

Pojazdy zaprezentowano premierowi Kosowa, Avdullahowi Hoti. To wariant opancerzony z obrotnicą dla karabinu maszynowego. Malowanie pojazdów zostało dostosowane do warunków europejskich.

Po raz pierwszy o planowanej dostawie poinformował 3 czerwca płk Ilir Qeriqi, będący attaché wojskowym w Waszyngtonie. Do wpisu w mediach społecznościowych Qeriqi dołączył zdjęcie przedstawiające pojazdy w kamuflażu wojskowym i pojazdy w niebieskim malowaniu policyjnym. Oznacza to, że część zakupionych pojazdów może trafić do kosowskiej policji.

25 lipca został zauważony transport 10 opancerzonych M1151 z obrotnicą i w niebieskim malowaniu. Pojazdy przekroczyły granicę pomiędzy Kosowem i Macedonią Północną na przejściu granicznym Hani i Elezit. Nie zaprezentowano ich jednak podczas uroczystości. Najprawdopodobniej trafiły one do jednostki specjalnej ROSU podlegającej policji.

Nie jest to pierwsza dostawa samochodów HMMWV dla Kosowa. Pierwsze pojazdy HMMWV Siły Bezpieczeństwa Kosowa  odebrały w grudniu 2018. Odebrana wówczas partia 24 nowo wyprodukowanych pojazdów dotarła na Bałkany w ramach umowy na dostawę łącznie 51 samochodów (Kosowo tworzy siły zbrojne , 2018-12-18).

Na podstawie informacji Igora Bożinovskiego


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.