Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kosowo odbiera kolejne HMMWV

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 31 lipca 2020

Forca e Sigurisë së Kosovës (KSF, Siły Bezpieczeństwa Kosowa) odebrały 42 nowo wyprodukowane samochody M1151 HMMWV. Uroczystość przyjęcia do uzbrojenia pojazdów odbyła się 29 lipca na terenie koszar Adem Jashari w Prisztinie.

Dostarczone HMMWV dołączą do eksploatowanych już przez Kosowo opancerzonych M1151 i ambulansów M1152 / Zdjęcie: MO Kosowa 

Pojazdy zaprezentowano premierowi Kosowa, Avdullahowi Hoti. To wariant opancerzony z obrotnicą dla karabinu maszynowego. Malowanie pojazdów zostało dostosowane do warunków europejskich.

Po raz pierwszy o planowanej dostawie poinformował 3 czerwca płk Ilir Qeriqi, będący attaché wojskowym w Waszyngtonie. Do wpisu w mediach społecznościowych Qeriqi dołączył zdjęcie przedstawiające pojazdy w kamuflażu wojskowym i pojazdy w niebieskim malowaniu policyjnym. Oznacza to, że część zakupionych pojazdów może trafić do kosowskiej policji.

25 lipca został zauważony transport 10 opancerzonych M1151 z obrotnicą i w niebieskim malowaniu. Pojazdy przekroczyły granicę pomiędzy Kosowem i Macedonią Północną na przejściu granicznym Hani i Elezit. Nie zaprezentowano ich jednak podczas uroczystości. Najprawdopodobniej trafiły one do jednostki specjalnej ROSU podlegającej policji.

Nie jest to pierwsza dostawa samochodów HMMWV dla Kosowa. Pierwsze pojazdy HMMWV Siły Bezpieczeństwa Kosowa  odebrały w grudniu 2018. Odebrana wówczas partia 24 nowo wyprodukowanych pojazdów dotarła na Bałkany w ramach umowy na dostawę łącznie 51 samochodów (Kosowo tworzy siły zbrojne , 2018-12-18).

Na podstawie informacji Igora Bożinovskiego


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra