Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zarzuty przeciwko BAE Systems

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 02 października 2009

Brytyjski urząd ds. przestępstw gospodarczych (Serious Fraud Office, SFO) zapowiedział wystąpienie do prokuratora generalnego, w celu oskarżenia BAE Systems o korupcję przy przetargach zagranicznych, głównie w Afryce i Europie Środkowo-Wschodniej.

Najpoważniejsze zarzuty mogą dotyczyć przetargu na samoloty dla RPA (na zdjęciu jeden z południowoafrykańskich Gripenów). Śledczy uważają, że najbardziej podejrzaną jest część kontraktu, dotycząca szkolno-bojowych Hawków, które były dwa razy droższe, niż konkurencyjne samoloty włoskie / Zdjęcie: Saab

SFO poinformowało, że ewentualna zgoda prokuratora generalnego pozwoli na postawienie zarzutów, jeżeli instytucja zgromadzi wystarczający materiał dowodowy. Wcześniej urząd zaproponował BAE Systems ugodę, polegającą na zapłaceniu grzywny w wysokości do 500 mln GBP.

Przedstawiciele koncernu odmówili, twierdząc, że wypłata oznaczałaby przyznanie się do winy, co poważnie osłabiłoby pozycję amerykańskich filii, przynoszących obecnie połowę obrotów BAE Systems. Zapowiedzieli, że są gotowi na ewentualny proces. Powołują się przy tym na fakt, że brytyjskie prawo dopiero niedawno zabroniło posiłkowania się wysokimi prowizjami dla pośredników przy przetargach zagranicznych.

Nieprawidłowości ścigane przez SFO, a ujawnione ostatnio przez brytyjska prasę, dotyczą spraw już znanych, ale również do tej pory nie poruszanych.

Największe mają dotyczyć kontraktu z RPA. Kraj ten kupił 28 Gripenów i 24 szkolno-bojowe Hawki Mk120, warte łącznie 2,2 mld USD. Policja RPA oskarża BAE Systems o wypłatę 115 mln GBP dla pośredników (zobacz: 100 mln GBP od BAE Systems za kontrakty w RPA). Znane są również zarzuty wobec przetargu na Eurofightery dla Arabii Saudyjskiej, dotyczące wypłaty - w różnych formach - dodatkowych 43 mln GBP. Nieco mniejsza kwota - 12 mln GBP - została przekazana pośrednikowi, który miał załatwić kontrakt na wojskowy system kontroli lotów dla Zimbabwe, o wartości 40 mln GBP.

Pozostałe, krystalizujące się zarzuty dotyczą przetargów w Czechach i Rumunii. W tym pierwszym przypadku austriacka policja aresztowała już hrabiego Alfonsa Mensdorff-Pouilly, który miał być jednym z pośredników przy leasingu Gripenów.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.