Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Caesar zastąpi czeskie Dany

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 04 czerwca 2020

Jak poinformowała Armáda České republiky (czeskie siły zbrojne) w mediach społecznościowych, na następcę 152-mm kołowych armatohaubic samobieżnych Dana vz. 77 wskazano armatohaubicę Caesar 8x8 kal. 155 mm na podwoziu Tatra Force.

Według rządu w Pradze Caesar miał się okazać najkorzystniejszą ofertą, uwzględniając parametry bojowe i koszty / Zdjęcie: Nexter 

Według komunikatu zakupione mają zostać 52 armatohaubice, za niemal 6 mld koron czeskich (995 mln zł). Negocjacje kontraktu mają się zacząć na przełomie czerwca i lipca br. Do końca 2020 powinna zostać podpisana umowa. Przewiduje się, że dostawy zostaną zrealizowane w latach 2022-2026.

Poza armatohaubicami zamówienie obejmie amunicję, dwa symulatory, pakiet logistyczny, szkolenie personelu. Dostawy będą realizowane przy udziale czeskiego przemysłu, z którego będą pochodzić podwozia Tatra 8x8, systemy łączności, przewody elektryczne i amunicja.

Zakup armatohaubic pozwoli wycofać z eksploatacji artylerię w kalibrze standardowym dla państw Układu Warszawskiego. Wymianie ulegnie 48 ahs Dana wchodzących w skład dwóch batalionów 13. Pułku Artylerii. Przejście na NATOwski kaliber 155 mm pozwoli zwiększyć interoperacyjność czeskiej artylerii z sojusznikami, a także wiąże się lepszymi parametrami balistycznymi uzbrojenia (Modyfikacja i naprawa Topaza, 2020-05-28).

Armata Caesara z lufą o długości 52 kalibrów pozwala osiągnąć zasięg ognia do 42 km z użyciem klasycznej amunicji i 55 km z użyciem amunicji z napędem rakietowym. Ładowana jest półautomatycznie, a szybkostrzelność to 6 strz./min. Wyposażenie obejmuje również system kierowania ogniem z układem nawigacji i komputerem balistycznym. Załogę stanowi 3-5 żołnierzy. Kabina armatohaubicy jest opancerzona i zapewnia ochronę balistyczną do poziomu 3 i przeciwminową do poziomu 2 według STANAG 4569 (Dodatkowe CAESARy dla Danii, 2019-10-30).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.