Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Polskie dowództwo SNMCMG1

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 05 października 2021

W sobotę, 2 października, w Belfaście odbyła się uroczystość przekazania dowodzenia Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCMG1). Obowiązki dowodzenia Zespołem przejął  kmdr por. Michał Dziugan wraz ze sztabem składającym się z polskich oficerów i podoficerów.

Kmdr por. Dziugan jest czwartym w historii oficerem Marynarki Wojennej RP, który będzie dowodził sojuszniczym zespołem przeciwminowym / Zdjęcie: 8. FOW

Swoje obowiązki zdał amerykański oficer Capt (kmdr) Samuel Brasfield. Dowodził on zespołem od czerwca br. Z kolei meldunki o przekazaniu obowiązków przyjęła zastępca Szefa Sztabu ds. Operacyjnych Dowództwa Morskiego NATO w Northwood komodor Janette Morang.

SNMCMG1 to jeden z 4 zespołów okrętów utrzymywanych w ramach NATO. Dwa zespoły Standing NATO Maritime Group 1 i 2 składają się z dużych nawodnych okrętów bojowych, głównie niszczycieli i fregat, pełniących służbę rotacyjnie. W ich skład zazwyczaj wchodzi również jednostka zaopatrzeniowa. Z kolei 2 zespoły przeciwminowe SNMCMG 1 i 2 składają się głównie z okrętów przeciwminowych i wielozadaniowego okrętu dowodzenia. SNMCMG1 zazwyczaj pełni służbę na północy kontynentu, zaś SNMCMG2 na południu.

Obecnie w skład Zespołu wchodzi flagowy okręt dowodzenia FGS Elbe, a także niszczyciele min: belgijski BNS Brimula, łotewski LVNS Talivaldis, niemiecki FGS Homburg i norweski HNoMS Olav Tryggvason. Polskie dowództwo będzie dowodziło Zespołem przez najbliższe kilka miesięcy.

W czasie swojego przemówienia kmdr por. Dziugan powiedział: Moim celem będzie kontynuowanie wyjątkowej tradycji SNMCMG1, tradycji wydajności, postawy, pasji i profesjonalizmu. [...] Innowacyjność, eksperymentowanie, nieszablonowe myślenie, a przy tym robienie błędów i potykanie się by wstać bardziej doświadczonym i lepiej przygotowanym jest czymś, w co naprawdę wierzę.

SNMCMG1 odpowiada za utrzymanie bezpieczeństwa żeglugi poprzez poszukiwanie, wykrywanie i niszczenie niebezpiecznych obiektów podwodnych. Ważnym elementem działalności jest także demonstrowanie solidarności sojuszniczej i zapewnienie bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych. Zespół tworzy system obrony przeciwminowej, przez co jest określany Tarczą Przeciwminową Europy. Ponadto okręty Zespołu mogą być kierowane do wsparcia operacji antyterrorystycznych, akcji ratowania życia i reagowania kryzysowego (Miny w Cieśninach Duńskich, 2020-10-05, Termoli w składzie SNMCMG2, 2018-09-19, Godetia na czele SNMCMG1, 2018-07-19).

Na podstawie informacji 8. Flotylli Obrony Wybrzeża


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.